George Floyd’un kardeşi: Trump, telefonda konuşmama fırsat vermedi

George Floyd’un kardeşi: Trump, telefonda konuşmama fırsat vermedi

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 15:45
Philonise Floyd (CNN)
Londra/Şarku’l Avsat

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen ve ülke genelinde kitlesel protestoların patlak vermesine neden olan siyahi Amerikalı George Floyd’un erkek kardeşi Philonise Floyd, Başkan Donald Trump'ın Floyd ailesiyle yaptığı telefon görüşmesi sırasında kendisine konuşma fırsatı vermediğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, Cuma günü, Minneapolis'te bir polis memuru tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd’un ailesiyle konuştuğunu belirterek olayı ‘korkunç, mazereti yok’ olarak niteledi.

Ancak İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, Trump ile Floyd'un erkek kardeşi arasındaki telefon görüşmesinin pek iyi bir görüşme olmadığını, çünkü Trump’ın Floyd'un kardeşine görüşlerini ifade etmesi için çok az fırsat verdiğini ve söylemeye çalıştıklarını dinlemediğini öne sürdü.

Floyd Cumartesi günü ABD merkezli MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, “Başkan konuşmama bile fırsat tanımadı. Onunla konuşmaya çalışırken sözlerimi kesiyordu. Söylemek istediklerimi dinlemek istemiyor gibiydi. Adalet istediğimi söyledim. Polislerin güpegündüz bir insanı infaz etmesine inanamıyorum” ifadelerini kullandı.

The Guardian'a göre Trump veya Beyaz Saray, Floyd'un açıklamalarına dair herhangi bir yorumda bulunmadı.

Öte yandan gazete, başkanlık seçiminde Trump'ın Demokrat rakibi Joe Biden'ın Floyd ailesiyle konuştuğunu ve bir video kaydı ile protestocular sakinleşmeleri çağırısında bulunduğunu aktardı.

Eski Başkan Yardımcısı Biden ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak ise Floyd daha önce hiç kimseye yalvarmadığını vurgulayarak, “Başkan Yardımcısı Biden'dan adalet istedim. Daha önce hiç kimseye yalvarmamıştım ama ona yalvardım. Kardeşim için adalet istedim. Onun da diğer adamlar gibi olduğunu görmek istemiyorum. Kimse bunu hak etmiyor, siyah insanlar bunu hak etmiyor, çünkü onların hayatları da önemli” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya