Çin: ABD, anlaşma ve gruplardan çıkma konusunda ‘bağımlı’ hale geldi

Çin: ABD, anlaşma ve gruplardan çıkma konusunda ‘bağımlı’ hale geldi

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 17:00
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump Pekin’deyken (Arşiv-Reuters)
Pekin/Şarku'l Avsat

Çin tarafından bugün yapılan açıklamada ABD’nin anlaşma ve gruplardan çekilme bağımlısı olduğunu belirtildi. ABD en son Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) çekilmişti.

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, gerçekleştirdiği basın toplantısında geri çekilmenin, bir güç ve tek taraflılık politikası peşinde olduklarını gösterdiğini söyledi. Licien, ABD’nin bencil davranışı olarak tanımladığı bu tutumun uluslararası toplum tarafından reddedildiğini ifade etti.

Sözcü, “ABD, örgütlerden çekilme ve anlaşmaları feshetme bağımlısı oldu” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in kuklası olmakla suçladığı WHO ile bağını kesme kararı aldığını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı olan WHO, Trump’ın, koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili ‘yanlış bilgilendirmede’ bulunduğunu iddia ettiği suçlamalarını reddetti.

ABD’nin Cenevre merkezli WHO’dan çekilme kararı, koronavirüsün patlak vermesinin ardından Çin ile artan gerilim ışığında verildi.

Trump, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nden, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO), iklim değişikliği ve İran nükleer anlaşmasıyla mücadeleye yönelik uluslararası bir anlaşmanın yanı sıra Birleşmiş Milletler göç anlaşmasından çekilmişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya