Cezayir’in doğusundaki tüccarlar karantina tedbirlerinin devam etmesini protesto etti

Cezayir’in doğusundaki tüccarlar karantina tedbirlerinin devam etmesini protesto etti

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 15:45
Cezayir’deki gösterilerden bir kare (Arşiv_AFP)
Cezayir/Ebu Alam Gamrase

Cezayir’deki yüzlerce tüccar dün, 3 aydan daha uzun süredir devam eden ticari faaliyetleri durdurma kararını ve hükümet tarafından Ramazan Bayramı arifesinde 13 Haziran tarihine kadar uzatılan karantina uygulamalarını protesto etti. Ülkenin doğusunda daha ziyade “Sûk Dubai” olarak bilinen el-Eulme şehrindeki tüccarlar, ticari faaliyetlerin yeniden başlaması amacıyla yerel yetkililerin izin vermesini talep etmek için, kapalı olan iş yerlerinin önünde gösteri düzenledi.

Devasa bir ticari sektörde ev aletleri satıcılığı yapan Abdulkadir Meksi, Şarku’l Avsat ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “Öfkeli tüccarlar içinde bulunduğumuz hafta içinde karantinayı kırmaya kararlı. Yerel hükümet yetkilisi olan valinin işyerlerini açma ruhsatı vermesini beklemeyeceğiz. Zira iflasın eşiğine geldik. Hükümet, vergi muafiyeti, enerji ve su faturalarının ödenmesi gibi destekler vermeyi reddediyor. Bizler ayrıca dükkan sahiplerine kira ödemek zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

Herhangi bir müdahalede bulunulmadan etrafları polis tarafından çevrilen protestocu tüccarlar gösterilerine son verirken, yeni kararnameyle süresi uzatılan karantina döneminin bitimine kadar beklemek istemediklerini, ticari faaliyetlerine yeniden başlamak istediklerini valiye iletmek için içlerinden bir grubu görevlendirdiler. “Suk Dubai” ülkedeki en büyük ticari pazarlardan biri. Hükümet yıllardır boşu boşuna “Suk Dubai”deki tüccarları, paralarını Cezayir bankalarına yatırmaya ikna etmeye çalışıyor.

Ülkenin doğusundaki Bicaye şehrinde de aynı şekilde karantina önlemlerini protesto etmek için sokağa inen tüccarlar iki kısma ayrıldı. Gruplardan biri, ticari faaliyetlerinin yeniden başlaması için yerel makamlar tarafından kendilerine izin verilinceye kadar ana caddede oturma ve oradan ayrılmama eylemi yaparken, diğer grup, aylar önce ticari faaliyetlerinin dondurulmasından bu yana içinde yaşadıkları sıkıntılı ekonomik durumu kendisine ifade etmek için vali ile görüşme çağrısında bulundu. Öfkeli kalabalık, “her ne olursa olsun” bugün ticarethanelerini açacaklarını vurguladı. İşyerleri geçici olarak kapatılan protestocu tüccarlardan bazıları, hükümet tarafından temel ihtiyaçlarının karşılanması için kendilerine dağıtılan 10 bin dinarlık (80 dolar) “Koronavirüs Desteğiyle” alay etti.

Bicaye ve el-Eulme tüccarları ayrıca, karantina yasakları ve sosyal mesafe uygulamalarının devam etmesine rağmen, siyasi otoriteler tarafından Demokratik Ulusal Birlik Partisi ve Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi’nin son günlerde başkentte iki toplantı gerçekleştirmelerine izin verilmesini de protesto etti. Siyasi partilerin yaptıkları toplantıya dair basında yer alan fotoğraflar, Koronavirüs salgının önleme kurallarının açık bir biçimde ihlal edildiğini gözler önüne sererken, bu durum “karantina uygulamasında hükümetin takip ettiği çifte standardı eleştiren” Cezayir’deki geniş bir kesimin ve özellikle de tüccarların öfkelenmesine neden oldu. Gözlemcilere göre hükümet, geçtiğimiz Mart ayının başında Koronavirüs vaka sayısındaki artış nedeniyle askıya alınan haftalık gösterilerin yeniden başlamasını önlemek için hâlihazırdaki karantina önlemlerini kaldırmaktan yana görünmüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya