SOHR: Suriye’de İran yanlısı beş militan öldürüldü

SOHR: Suriye’de İran yanlısı beş militan öldürüldü

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 16:00
Deyrizor’daki önceki saldırılar (Arşiv-AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamada, dün Suriye’nin doğusunda yer alan Ebu Kemal kentinin bölgelerini hedef alan hava saldırısında İran yanlısı gruplardan Suriye uyruklu olmayan beş militanın öldürüldüğü duyuruldu.

SOHR “Kimliği belirsiz bir savaş uçağı, dün öğleden sonra Irak sınırı yakınında Suriye uyruklu olmayan İran yanlısı gruplara ait ağır makineli tüfekler taşıyan askeri araçları hedef aldı” açıklamasında bulundu.

SOHR Ebu Kemal kentinde düzenlenen hava saldırısı sonucunda “Bu grupların 5 üyesinin öldürüldüğünü ve üç arabanın hasar gördüğünü” belirtti.

AFP’ye göre SOHR, saldırının arkasında kimin olduğunu söylemedi, ancak SOHR Müdürü Rami Abdurrahman İsrail’in saldırıdan sorumlu olabileceğini söyledi.

Son yıllarda İsrail, Suriye’deki bombalama faaliyetlerini yoğunlaştırdı ve çoğunlukla Suriye ordusu mevzilerini, İran ve Lübnan “Hizbullahı”nı hedef alıyor.

İsrail, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını güçlendirme ve Hizbullah’a gelişmiş silahlar temin etme girişimleri olarak adlandırdığı faaliyetlere karşı koymaya devam edeceğini yineliyor.

İsrail nadiren Suriye’de operasyonlar gerçekleştirdiğini doğruluyor ancak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimini destekleyen İran varlığının, kendisi için bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor ve İran bölgeyi “terk edene” kadar Suriye’deki faaliyetlerine sürdürme sözü veriyor.

Suriye rejimini destekleyen İran ve Irak güçleri, başta Ebu Kemal ve el-Meyadin sınır kentleri arasında kalan bölge olmak üzere Deyrizor’un doğu kırsalında, geniş bir arazide konuşlanıyor.

SOHR’a göre 17 Mayıs tarihinde Suriye’nin doğusunda İran kuvvetlerine ve İran yanlısı silahlı gruplara ait merkezleri hedef alan hava saldırılarında yedi militan öldürüldü.

SOHR, söz konusu saldırıdan önceki günlerde askeri takviyelerin üsse geldiğini ifade etti. İsrail saldırı hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya