Ürdün'de özel sektör çalışanlarının maaşlarında kesinti yapılacak

Ürdün'de özel sektör çalışanlarının maaşlarında kesinti yapılacak

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 16:15
Amman/Muhammed Hayri ar-Ravaşide

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, özel sektörde çalışan işçilerin Mayıs ve Haziran ayında aldığı ücret miktarının yüzde 30 ile 60 oranında düşürülmesini onaylayan resmi bir bildirim yayınladı. Ayrıca alınan bu karar, işverene yargı yetkisine sahip Çalışma Bakanlığı’na başvurmadan işçi sözleşmesini feshetme imkanı sağladı.

Bu karar milletvekillerinin ve hukukçuların büyük tepkisine neden olurken hükümetin, Ürdün iş gücü piyasasının en büyük kısmını oluşturan özel sektör çalışanlarına karşı taşımış olduğu sorumluluktan  kurtulmaya çalışıyor.

Yayınlanan bildirimin, koronavirüsün patlak vermesinden bu yana ülkede uygulanan kapsamlı ve kısmi yasaklardan dolayı zarara uğramış bir çok sektörü etkilediği gibi aynı şekilde geçtiğimiz mart ayından itibaren basım faaliyetini durduran basın sektörünü de etkisi altına aldığı dikkatlerden kaçmadı.

Öne çıkan bu gelişmelerin yanı sıra, Basın Sendikası'nın hükümetten destek alma girişimi sonuçsuz kalmasına rağmen, basın sektörünün tüm kadrosuyla birlikte pazartesiden itibaren mesaiye başlayacağı bildirildi.

Öte yandan, Parlamento Çalışma Komitesi raportörü Halid Ramazan, Başbakanın yayınlamış olduğu bu bildirimin, salgın sebebiyle krizden en çok zarar gören kesimi etkilemek için alınan keyfi bir karar olduğunu belirtirken işçilerin aleyhine ciddi bir kayırma durumunun olduğunu öne sürdü.

Aynı şekilde Ürdün İşçi Gözlemevi, (6)Sayılı savunma kararı değişikliğiyle alakalı bildirimin, krizin başından beri yürürlükte olan resmi yönergenin temel hatlarını belirlediğini açıklarken bu yönergenin, hükümeti salgından zarar gören özel sektör kurumlarına ve çalışanlarına  karşı taşıması gereken sorumluluktan kurtardığını ifade etti.

Gözlem evi yapmış olduğu basın açıklamasında bildirimin, krizin başlangıcından itibaren hükümetin ekonomi politikalarının temelini oluşturduğu durumu daha da güçlendirdiğine dikkat çekerken izlenilmiş olan bu politikanın işçi ve işverenin karşı karşıya kalacağı pozisyonu daha da kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Yayınlanan bu bildirimin, işçilerin ücretlerinde daha fazla düşüşe neden olduğunu belirten İşçi Gözlemevi, “İşçi ücretlendirilmesine ilişkin hükümetten alınması zorunlu olan onay bildiriminin kaldırılması, işletmecilere çalışanlarının maaşlarından yüzde 60 varan daha fazla kesinti  yapma hakkı sağladı. Bunun yanı sıra,

tamamen işlevsel ticari işletmelere, işçilerinin maaşından yüzde 30  oranında ücret indirimi yapmasına olanak tanıyan bir önceki kesintiyi de unutmamak gerekir” açıklamasında bulundu.

İşçi Gözlemevi, hükümetin işçi ücretlerinden daha fazla kesinti yapılmasını teşvik etmek yerine, etkilenen ve zarar gören işletmelere doğrudan finansal destek sağlamaya çağırdı.

Diğer taraftan hükümete çağrı yapmaktan vazgeçmeyen Gözlemevi, “ Devletin, zarara uğramış iş yerlerinin ve çalışanlarının desteklenmesi konusundaki sorumluluğundan caymaya çalışması sosyal barış ve güvenliği tehlike altına sokacaktır" diyerek hükümeti uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya