Mısır’da bin 399 yeni koronavirüs vakası daha kaydedildi

Mısır’da bin 399 yeni koronavirüs vakası daha kaydedildi

Salı, 2 Haziran, 2020 - 07:45
Kahire’deki bir tıbbi malzeme dükkanın önündeki Mısırlılar. (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat

Pazar günü bin 536 koronavirüs vakası kaydedilen Mısır’da pazartesi günü düşüş gözlemlendi ve bin 399 yeni vaka kaydedildi. Ülkede pazar ve pazartesi günü toplam 46 kişinin öldüğü bildirildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halit Mücahit son duruma dair şu açıklamada bulundu:

“Mısır’da pazartesi gününe kadar kaydedilen toplam vaka sayısı 26 bin 384 oldu. Vakalardan 6 bin 297’si sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu, bin 5 kişi ise yaşamını yitirdi.”

Mücahit, en yüksek vaka sayısı kaydedilen şehirlerin Kahire, Cizre ve Kalyubiye, en düşük vaka sayısının ise Kızıldeniz şehirleri, Matrah ve Güney Sina’da olduğunu bildirdi.

Mücahit ayrıca vatandaşlara özellikle yüksek vaka oranlarının tespit edildiği şehirlerde koruyucu önlemleri uygulama ve toplumsal izolasyon önlemlerini takip etme çağrısında bulundu.

Mısır’da mart ayından bu yana okullar, üniversiteler, spor kulüpleri, kafeler ve toplanma yerlerinin kapatılmasını da içeren önlemler ve kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya