Mısır, Kovid-19 önlemelerini arttırdı

Mısır, Kovid-19 önlemelerini arttırdı

Salı, 2 Haziran, 2020 - 10:30
Mısır Kongo'ya tıbbi yardımda bulundu (Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Resmi Sayfası)
Kahire/Muhammed Nebil Hilmi

Mısır’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında yeni bir sıçramanın yaşanmasının ertesinde, hükümet takip mekanizmalarını güçlendirirken tüm vilayetlerde vatandaşların salgın hakkındaki şikayet ve sorularına yanıt verilmesi amacıyla birer hat kurulması talimatı verdi. Bu arada Başbakan Mustafa Medbuli valilere, ‘vaka sayısında artış yaşanması beklenen’ önümüzdeki iki haftalık sürece hazır olmaları çağrısında bulundu.

Mısır’da Pazar akşamı 46 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken bin 536 yeni vaka kaydedildi. Öte yandan 344 kişi koronavirüs atlatıp sağlıklarına kavuştular.

Başbakan Medbuli dün video konferans yoluyla valilerle yaptığı toplantı sırasında, son günlerde vaka sayısında bir sıçrama gözlemlendiğini ve önümüzdeki iki hafta içinde de vaka sayısında bir artış olmasının beklendiğini, bu yüzden valilerin gün boyunca durumu yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi.

Medbuli valilere her bir vilayette 24 saat hizmet verecek bir yardım hattı tahsis etmelerini ve koronavirüs tedavisi ile ilgili vatandaşların soru ve şikayetlerini takip etmelerini istedi. Her valinin özellikle vilayetlerdeki hastanelerin koronavirüs vakasını tedavi etmeyi reddetmesiyle ilgili şikayetler başta olmak üzere bu yardım hattından gelen şikayetleri bizzat takip etmesi gerektiğinin altını çizen Medbuli, “Bu kritik aşama sizin bizzat müdahalenizi gerektiriyor” dedi.

Mısır hükümetinin başından bu yana vakalarla ilgili takip mekanizmasını, ortak bir hat üzerinden alınan soru ve şikayetlere dayandırıyordu. Bu hat, Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından yönetiliyordu. Ancak vaka sayısındaki artış çerçevesinde hatla ilgili bir takım şikayetler ortaya çıktı.

Medbuli, vilayetlerdeki yerel hatların, Sağlık Bakanlığı'nın ana yardım hattı 105 üzerindeki baskıyı hafifletmeye katkıda bulunacağını söyledi.

Başbakan ayrıca, tıbbi malzemelerin, ilaçların, kişisel koruma malzemelerinin, ödeme prosedürlerinin ve vaka kabul prosedürlerinin daha elverişli hale getirilmesi amacıyla valilerden ‘vilayetlerdeki her bir hastaneyi ya karantina ya da pandemi hastanesi olarak belirlemelerini’ istedi. Medbuli, sağlık personelinin görevini düzenli olarak yerine getirip getirmediğini izlemenin ve vatandaşlara gerekli hizmeti sunmanın yanı sıra takip sisteminin güçlü bir şekilde uygulanması ve gerektiğinde hastanelerdeki hareketliliğin gün boyu ya da günde birkaç kez kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Valilere ‘azami kararlılıkla çalışmaları için tam yetki’ veren Başbakan Medbuli, onlara hitaben, “Bu aşama, pandemi krizinden sorumlu herhangi bir yetkilinin performansının başarısızlığını kaldıramaz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin salgını yayılmasını önleyecek malzemelerle ilgili çalışmalarının da ele alındığı toplantıda Medbuli, “Mümkün olan en kısa sürede yıkanabilir maske dağıtımı yapılması hedefleniyor. Yaklaşık bir ay içinde yıkanıp yeniden kullanılabilen maskelerin vatandaşlara ulaştırılması amaçlanıyor. Vatandaşların bu maskeleri kolayca temin edebilmesi için fiyatının da 5 cüneyh olması bekleniyor” dedi.

Öte yandan Mısır Silahlı Kuvvetleri, dün Kongo ve Zambiya’ya koronavirüs salgınıyla mücadelelerine yardımcı olmak amacıyla ‘ilaç, tıbbi malzeme, dezenfektan ve koruyucu giysi yüklü’ bir askeri nakliye uçağının gönderildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya