Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı çalışmalarını sürdürüyor

Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı çalışmalarını sürdürüyor

Salı, 2 Haziran, 2020 - 11:45
Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı’ndan istifade eden öğrenciler (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı, sürdürülebilir, esnek ve yenilikçi kalkınma projelerini, meşru hükümet ve yerel topluluklarla yakın koordinasyon içinde nispeten daha istikrarlı ortamlarda uygulayarak, Yemen genelinde istikrar, refah ve kalıcı barışın temellerinin oluşturulmasına katkıda bulunuyor.

Program, Yemen'de kapsamlı kalkınmanın sağlanmasında ekonomik, beşeri ve çevresel kaynaklardan yararlanılmasının yanı sıra sağlık, eğitim, enerji, tarım, balıkçılık, ulaşım ve devlet kurumlarının inşa edilmesi gibi hayati konulardaki çalışmalara destek oluyor.

Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı’nın proje ve girişimleri, özel sektöre ticari fırsatlar sağlama ile Yemenlilere doğrudan ve dolaylı istihdam olanakları yaratma yoluyla piyasaları canlandırıp, Yemen ekonomisinin sürdürülebilirliği ve istikrarını arttırıyor.

Programın sağlık sektöründe son dönemde uyguladığı en önemli projeler arasında, Mahra bölgesindeki Gayda Merkez Hastanesi'nin genişletilmesi, Marib şehrindeki 3 hastanenin yenilenmesi ve Aden Genel Hastanesi'nde böbrek Diyaliz Merkezi, Operasyon ve Yoğun Bakım Merkezi kurularak tüm modern cihazlarla donatılması yer alıyor.

Eğitim sektöründe ise 6 şehirde toplam 21 okul kurulurken, birçok okula öğrenciler ve idari personelin servis olarak kullanması için 12 otobüs bağışlandı. Bunların yanı sıra bazı şehirlerdeki okullara 12 bin sıra ve 500 binden fazla ders kitabı temin edildi.

Alt yapısı ciddi bir şekilde yıpranmış olan su sektöründe yapılan çalışmalar kapsamında birçok şehirde su boru hattı inşa edilerek, çok sayıda su kuyusu açıldı.

Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı, ülkede tarım, balıkçılık, ulaşım ve enerji sektöründe de çok sayıda projeyi hayata geçirdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya