Sudan: Nahda Barajı’yla ilgili BMGK’ya gönderilen nota gerilime neden olmayacak

Sudan: Nahda Barajı’yla ilgili BMGK’ya gönderilen nota gerilime neden olmayacak

Çarşamba, 3 Haziran, 2020 - 07:30
Etiyopya’daki Nahda Barajı'nın inşaatından bir kare (Arşiv-Reuters)
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Yasir Abbas, Sudan Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gönderilen mektubun, ülkesinin Nahda (Hedasi) Barajı dosyasında doğal olarak var olan hakkının bir kanıtı olduğunu ve Nahda Barajı ile ilgili koşulların, müzakerelere katılan başka bir tarafa karşı gerilim anlamına gelmediğini söyledi.

Bakan dün yaptığı ve Sudan resmi haber ajansında yer alan açıklamasında, Mısır ve Etiyopya'nın da geçtiğimiz Mayıs ayında benzer şekilde BMGK’ya birer mektup gönderdiklerini belirtti.

Sudan gönderdiği mektupta, BMGK’dan tüm tarafları bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği etkileyen tek taraflı önlemler almaktan kaçınmaya çağırmasını istedi.

Bakan Abbas, mektup içeriğinin, Sudan'ın üç ülke arasında kapsamlı ve herkes tarafından kabul edilen bir anlaşmaya varmak için müzakerelere devam etme arzusunu teyit ettiğini söyledi.

Öte yandan Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı, geçtiğimiz Şubat ayında askıya alınan Nahda Barajı’yla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili olarak Mısırlı ve Etiyopyalı meslektaşlarıyla ikili toplantıların devam ettiğini duyurdu.

Görüşmeler, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un geçtiğimiz ay Mısır ve Etiyopyalı mevkidaşlarıyla Nahda Barajı müzakerelerine devam etme girişimi çerçevesinde gerçekleşiyor.

Diğer yandan Sudan Dışişleri Bakanı Esma Abdullah, BMGK Başkanı'na, Sudan'ın Nahda Barajı müzakereleriyle ilgili gelişmeler konusundaki tutumunu açıklayan bir mektup gönderdi.

Mektupta Sudan Başbakanı tarafından Sulama ve Su Kaynakları bakanları düzeyinde müzakerelerin yeniden başlamasını hızlandırmak için kabul edilen ve Mısırlı ve Etiyopyalı mevkidaşlarının da onayını alan girişimin detayları yer aldı.

Mektupta ayrıca Sudan’ın üç ülke arasındaki işbirliği için sağlam bir temel oluşturmanın önemine olan inancından dolayı, iyi niyetle müzakere turları sırasında ilkeli bir tutum sergilediği vurgulandı.

Ayrıca mektupta Sudan'ın BM Konvansiyonu’nda uluslararası su yollarının seyrüsefer dışı amaçlarla kullanılmasına ilişkin uluslararası hukuk kurallarına bağlılığına dikkat çekilirken, su kaynaklarının diğer ülkeler için ciddi riskler oluşturmaktan kaçınarak adil ve makul bir şekilde kullanımı ve anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

Sudan Dışişleri Bakanı Esma Abdullah mektupta, BMGK’ya, Sudan'ın tüm taraflarca kapsamlı ve herkes tarafından kabul edilen bir anlaşmaya varmak için iyi niyetle müzakerelere devam etme çabalarını destekleme çağırısı yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya