Bilim adamları zayıflık genini keşfetti

Bilim adamları zayıflık genini keşfetti

Çarşamba, 3 Haziran, 2020 - 10:45
Londra/Şarku’l Avsat

Hepimiz kilo almadan lezzetli çokça yemek yiyebilen bazı şanslı insanlar tanıyoruz. Onlar bunun gerçek sebebini bilmedikleri için bu duruma sadece “iyi genler” diyor olabilirler. Ancak gerçek böyle mi?

Birkaç ülkeden bir grup bilim adamı, belirli bir genin düşük seviyelerde olmasının vücudun kilo artışına engel olmasına sebep olabileceğini ortaya çıkardı. Avusturya, Kanada ve Estonya'dan araştırmacılar “anaplastik lenfoma kinaz” geninin düşük seviyelerde olmasının zayıf olmak ile bağlantılı olabileceği görüşünde. Kilo ile ilgili olarak yapılan önceki çalışmalar obeziteyi merkeze alırken bu çalışmada ise zayıflığa odaklanıldı.

Bilim adamları çalışmayı 47 bin gönüllü Estonya vatandaşı üzerinde yaptı. Ortalama kiloya sahip olanlar karşılaştırılarak zayıf insanların genleri incelendi. Aralarındaki farkın “anaplastik lenfoma kinaz” geni olduğu keşfedildi.

Bilim adamları, hipotezin test edilmesi için bir grup farede söz konusu geni devre dışı bıraktı. Araştırmanın sonucuna göre fareler aynı yeme düzeni ve fiziksel egzersiz seviyesinde kalmasına rağmen daha zayıf oldular.

Penninger Laboratuvarı’ndan araştırmacı olan Michael Orthofer, “Cell” dergisinde yayınlanan araştırmada şu ifadelere yer verdi:

“Dolaylı kalorimetre adı verilen tekniğini kullanarak ‘anaplastik lenfoma kinaz’ geni eksikliği olan farelerin enerji tüketiminin arttığını gösterebiliriz. Bu, normal farelerden daha fazla kalori yaktıkları anlamına geliyor. Bu durum aynı miktarda yemek yeseler bile zayıf kalma sebeplerini açıklıyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmada ayrıca glikoz toleransı artışı da görüldü.”

 


Editörün Seçimi

Multimedya