Trump’ın protestoları yönetme yöntemine Biden'den eleştiri

Trump’ın protestoları yönetme yöntemine Biden'den eleştiri

Çarşamba, 3 Haziran, 2020 - 14:45
ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat partinin adayı olan Joe Biden (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat partinin adayı olan Joe Biden dün yaptığı açıklamada ABD’deki ırksal bölünmeyi sona erdirmeye çalışacağına dair söz verdi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçılığa ve polis ihlallerine karşı düzenlenen protestoları yönetme şeklini eleştirdi.

Reuters haber ajansına göre eski başkan yardımcısı, son günlerde ortaya çıkan ve kimi zaman şiddete dönüşen protestoların sarstığı Philadelphia’da konuşma yaptı. Biden konuşması sırasında 3 Kasım’da yapılması planlanan seçimlerde kendisiyle yarışacak olan Trump ile arasındaki bariz farklılıkları göstermeye çalıştı.

Biden, sekiz yıl boyunca ABD’nin ilk siyahi başkanı olan eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı. Biden kendisini siyahi ABD vatandaşlarının çektikleri acıları ve üzüntüleri en iyi anlayan aday olarak nitelendiriyor.

Biden, geçen hafta Minneapolis Polisi tarafından boğularak öldürülen siyahi George Floyd’un ölümünün, ülkeyi ırkçılık lekesini silmeye zorlayan bir “uyandırma çağrısı” olduğunu söyledi.

Biden özellikle dün Trump’ın Beyaz Saray’ın karşısında yer alan tarihi bir kilisenin yanında fotoğraf çektirmeden önce güvenlik güçlerinin, protestocuları bölgeden uzaklaştırmak için göz yaşartıcı gaz bombaları fırlatmasını eleştirdi.

Biden Trump’ı ülkenin geri kalanına hizmet etmektense kendi tabanının “arzularına” hizmet etmekle suçlayarak “Güçten çok prensibe uyacağına inandığımız için affedilebiliriz” dedi. Ardından “Korku veya kutuplaştırma ile ticaret yapmayacağım veya nefret ateşini körüklemeyeceğim” şeklinde sözlerine devam etti.

Trump kampanyasının kıdemli danışmanı Katrina Pierson bu konuşmanın ardından yayınladığı bir açıklamada Biden’i “ABD’deki huzursuzlukların adaylığının yararına olduğuyla ilgili politik hesaplamalar” yapmakla suçladı.

Trump bazı protestoları karıştıran şiddeti, yerel terörizm olarak nitelendirdi ve şehirlerin güvenliğini sağlamak için orduyu konuşlandırma tehdidinde bulundu. Polis ve basına göre dün Floyd’un ölümünü protesto etmek için düzenlenen gösteriler sırasında en az beş polis silahla vuruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya