ABD’de protestolar sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor

ABD’de protestolar sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor

Çarşamba, 3 Haziran, 2020 - 15:15
Protestocuları Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Meydanı'ndan uzak tutmaya çalışan polis memurları. (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’de bir siyahın polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor. Ancak Başkan Donald Trump'ın göstericileri ‘asker konuşlandırmakla’ tehdit etmesinin ardından katılımcıların sayısında belirgin bir düşüş görüldü.

George Floyd’un 25 Mayıs'ta Minneapolis şehrinde beyaz bir polis memuru tarafından yaklaşık 9 dakika boynunca boğazına bastırılarak nefesiz bırakılarak öldürülmesi, kasım ayındaki başkanlık seçimlerine beş ay kala ülke, siyahlara yönelik yeni bir polis şiddeti vakasının ortaya çıkmasına sahne oldu.

ABD’nin birçok şehrinde on binlerce insan sekiz gecedir sokaklarda gösteri yaparken Ulusal Muhafız güçleri, Lincoln Anıtı'nı merdiveninde sıralandılar. Washington ve Oregon eyaletinin Portland kentinde aralıklarla şiddet olayları yaşanırken polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Protestocular de polise havai fişek ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi.

New York'ta günlerdir protestocular ve polis arasında çatışmalar yaşanması ve bazı dükkanların yağmalanmasından sonra bu sabah protesto noktalarında göreceli bir sakinlik hakimdi. Polis basına, 200 kişinin gözaltına alındığını, birçoğunun gözaltına alınma nedenin ise sokağa çıkma yasağını ihlal etmek olduğunu aktardı.

Los Angeles'ta sokağa çıkma yasağını ihlal eden birçok protestocu gece yarısı gözaltına alındı. Şehrin sokakları yeniden sakinliğe büründü.

Philadelphia, Atlanta, Denver ve Seattle'da da kitlesel gösteriler ve yürüyüşler düzenlendi.

George Floyd’un boynuna diziyle bastırarak ölümüne neden olan 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin ‘üçüncü derece cinayet’ ve ‘taksirle adam öldürme’ ile suçlandı. Davaya dahil edilen diğer üç polis memuruna ise suçlama yöneltilmedi.

“Sessizlik şiddettir”

Floyd ve diğer polis şiddeti kurbanlarıyla dayanışma için yapılan yürüyüşlere son günlerde büyük ölçüde sakin bir atmosfer hakimdi.  Ancak havanın kararmasıyla kundaklama ve yağmalama olayları yaşandı. Pazartesi akşamı iki şehirde beş polis memurunun yaralandığı rapor edildi.

Protestocular dün Capitol Binası’nın önünde diz çökerek ‘Sessizlik şiddettir’ ve ‘Adalet yok... Barış yok’ gibi sloganlar attılar. Polis, hükümetin sokağa çıkma yasağını duyurmasından kısa bir süre önce protestoculara müdahale etti.

Sokağa çıkma yasağı ve Trump'ın Ulusal Muhafız güçlerini ve gerektiğinde orduyu sokaklara konuşlandırma tehdidine rağmen protestocular havanın kararmasıyla yeniden sokağa döküldüler.


Editörün Seçimi

Multimedya