Salgını önlemek için Libya hastanelerinden gelen çağrı: Evde Kal

Salgını önlemek için Libya hastanelerinden gelen çağrı: Evde Kal

Perşembe, 4 Haziran, 2020 - 08:45
Libya’nın doğusunda bulunan Tokra’daki askeri okulun öğrencilerinden rastgele örnek alan sağlık ekibi (Kovid-19 ile Mücadele Danışma Komitesi)
Kahire/Cemal Cevher

Bugünlerde Libyalıların gözleri, her gün farklı yaşlarda çok sayıda yeni vaka tespit edilmesinin ardından, ülkede koronavirüs (Kovid-19) salgının merkez üssü olarak kabul edilen Sebha (güneyde) şehri üzerinde toplanıyor.

Lübnan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, Sebha’da 14 vatandaşta Kovid-19 virüsüne rastlandığını ve aralarından iki kişinin Trablus ve Zilten şehirlerinden olduğunu duyurdu. Böylece ülke genelinde görülen toplam vaka sayısı 182’ye ulaşmış oldu. Ölü sayısı beş olarak kalırken iyileşen vaka sayısı 52’ye yükseldi.

Libya’daki çoğu hastanenin başlattığı “Evde Kal” girişiminin etkinleştirilmesiyle Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, kendisine bağlı bir sağlık ekibinin virüs kapan hastaların sağlık durumunu izleyip onları güvende tutmak için evlerine ziyaretler düzenlediğini belirtti. Söz konusu uygulama salgının yayılmasını önleme ve aynı zamanda hasta olan kişilerin güvenliğini koruma kapsamında geldi.

Buna ek olarak Ulusal Merkez vatandaşlara sokağa çıkma yasağı, ev karantinası, sosyal mesafenin korunması ve sterilizasyon, dezenfeksiyon ve kişisel hijyenin sürdürülmesi gibi gerekli tedbirlere ve önlemlere uymanın yanı sıra yeni talimatlar gelene kadar Sebha’yı terk etmemeleri çağrısını yineledi.

Güney şehirlerinin bu salgınla mücadele etmek için gerekli tıbbi imkanlarının olmamasının ışığında Sebha Tıp Merkezi’ndeki uzman bir ekip, yeni tip koronavirüs hastalığına yakalanmış bir hastanın safra kesesini alarak şehirdeki ilk ameliyatı gerçekleştirmeyi başardı.

Merkez iki gün önce yaptığı açıklamada, hastanın ameliyattan sonra öğrenci yurdundaki karantina merkezinde yoğun bakım ünitesine kaldırıldığını duyurdu. Sebha Belediye Başkanı Shewash Gherbal ameliyatın gerçekleştirilmesi için bir anestezi uzmanı ve yardımcı bir doktor bulunmasını için çağrıda bulunmuştu. Ameliyatı gönüllü olarak Dr. Mehdi es-Saklul ve bir sağlık ekibi gerçekleştirdi.

Ülkenin doğusundaki hükümet daha önce Sebha şehrine tıbbi malzeme sevkiyatı yapmıştı. Aynı şekilde Ulusal Petrol Şirketi (NOC) Sebha’ya tıbbi yardımlar yolladığını duyurarak yardımların içerisinde Kovid-19 salgınıyla mücadele için gerekli olan koruyucu kıyafet, sağlık ekibi ve hemşireler için çeşitli maskeler ve dezenfeksiyon ile sterilizasyon malzemelerinin bulunduğuna dikkati çekti.

Medikal Danışma Komitesi tarafından koronavirüs salgınıyla mücadele etmek üzere görevlendirilen bir sağlık ekibi, yerleşim bölgelerinde dolaşmaya başladı ve vatandaşlar ile öğrencilerden rastgele örnek almak için harekete geçti.


Editörün Seçimi

Multimedya