Korona kaynaklı kısıtlamaların sona ermesinin ardından gidebileceğiniz 5 turistik yer

Korona kaynaklı kısıtlamaların sona ermesinin ardından gidebileceğiniz 5 turistik yer

Perşembe, 4 Haziran, 2020 - 15:00
Meksika’nın Cancun şehrinden bir kare (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgını nedeniyle yaşanan kapanış, şu anda bomboş kalan birçok turistik bölgeyi olumsuz etkiledi. Ancak kısıtlamaların sona ermesiyle turistik bölgeler de yavaş yavaş kapılarını yeniden açmaya başladı. Bazı turistik beldeler, ziyaretçilerine beklentilerinden çok daha ucuza tatil yapma fırsatı sunmakta kararlı gibi görünüyor.

İngiltere merkezli The Telegraph gazetesinin haberine göre söz konusu turistik beldeler ise şunlar:


Meksika’nın Cancun şehri

Cuncan, turistlere otellerinde açık büfeyle birlikte ücretsiz konaklamanın yanı sıra golf sahalarına, tema parklara ve turistik yerlere giriş için ücretsiz bilet imkanı sunuyor. Aynı şekilde ücretsiz araba kiralama imkanı da mevcut.

Cancun şehri tarafından başlatılan projeye 200'den fazla turizm şirketi katıldı. Projenin, Meksika'daki turizm sektörünün yeniden faaliyete geçmesinden bir hafta sonra yani 15 Haziran'da başlaması bekleniyor.


Sicilya

İtalya'nın tatil adası Sicilya, koronavirüs krizinin sona ermesinden sonra adadaki turizm faaliyetlerinin yeniden hayata döndürülmesi stratejisinin bir parçası olarak turistlere uçak biletlerinin yarısı ile otel faturasının belli bir yüzdesini ödemenin yanı sıra müzelere ve arkeolojik alanlara ücretsiz bilet imkanı sunma sözü verdi.

Sicilyalı yetkililer bu proje için 50 milyon avro harcamaya hazır olduklarını belirttiler.


Japonya

Japonya hükümeti yaptığı açıklamada, ülkeyi ziyaret eden turistlerin harcamalarının bir kısmını karşılamak üzere 18,2 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını duyurdu. Japonya Turizm Ajansı Başkanı Hiroshi Tabata, ayrılan bütçeyle turistlerin seyahat giderlerinin yarısını ödeyerek ülkeye turist çekmeyi hedeflediklerini söyledi.


Bulgaristan

Turistler için cezbedici bir plaj turizmi bölgesi olan Bulgaristan, izolasyon önlemlerinin sona ermesinin ardından ülkeye turistleri çekecek planlarını açıkladı. Bulgaristan, ülkedeki plajların büyük bir bölümüne ücretsiz yapılabileceğini duyurdu. Bununla birlikte turistlere ücretsiz şezlonglar, şemsiyeler ve masalar temin edilecek.


İngiltere

İngiltere’nin ise yerli turizmi ve yurtiçinde seyahati teşvik etmek için vatandaşlarına fon sağlamak amacıyla bir plan açıklaması bekleniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sadece gerektiğinde yolculuk yapılmasını tavsiye etmeye devam ediyor. Bununla birlikte 8 Haziran'dan itibaren ülkeye gelenler için 14 günlük zorunlu bir karantina süreci uygulanmaya başlanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya