Ürdün’de kapsamlı yasaklar yarından itibaren kaldırılıyor

Ürdün’de kapsamlı yasaklar yarından itibaren kaldırılıyor

Cuma, 5 Haziran, 2020 - 08:15
Bir işçi dün Amman'da bir camiyi sterilize ediyor (Reuters)
Amman/Muhammed Hayr er-Revaşide

Ürdün hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada kapsamlı yasağın yarından itibaren kaldırılacağı ve normal hayata dönüş aşamasına geçileceği bildirildi. Kısmi yasak gece yarısından sabah 06.00’a kadar devam edecek.

Bir süre önce Ürdün hükümet kaynaklarından Şarkul Avsat’a aktarılan bilgilere göre yönetim, sektörlerin yeniden açılması, vatandaşların serbest dolaşımına izin verilmesi ve gelecek haftadan itibaren şehirleri kapatma kararının iptal edilmesine yönelik duyuru yapmıştı.

Ürdün Medya Bakanı Emced el-Adaileh dün düzenlenen basın toplantısında Sağlık Bakanlığı ile Vakıflar ve Kutsallar Bakanlığı tarafından belirlenen sosyal mesafe, önleyici tedbirlere ve kısıtlamalara bağlı kalarak ibadet edenler için cami ve kiliselerin açılmasına karar verildiğini duyurdu.

Medya Bakanı, sağlık yasağının göstergelerine dayanarak son yedi gün içinde günde 10’un altında vaka kaydedilmesinin ardından Ürdün'ün yarından itibaren "orta risk" seviyesine geçiş yapacağını söyledi.

Ürdün, geçen mart ayının başlarında ülkede kaydedilen ilk vakanın ardından 756 koronavirüs vakası tespit etti. Devlet hastanelerinde sadece 121 vaka tedavi gördü.

Bakan, önleyici sağlık tedbirleri çerçevesinde kreşler, restoranlar, kafeler, izleyici olmadan kulüpler ve spor etkinliklerinin açılacağını duyurdu. Ayrıca otel ve pansiyonların da karara dahil olduğu, otel ve ağırlama sektörünün yanı sıra turistik bölgelerin de açılacağını ve iç hat uçuşlarına izin verileceğini belirtti.

Ürdün hükümeti normal hayata geçiş planının resmi olarak duyurulmasının ardından okullar, anaokulları, üniversiteler, kolejler, enstitüler, eğitim merkezleri, kültür merkezleri, düğün salonları, eğlence merkezleri ve gençlik faaliyetleri (izci kampları ve gençlere yönelik toplu yapılan herhangi bir faaliyet) gibi bazı alanların ve sektörlerin kapalı olmaya devam edeceğini duyurdu. Ayrıca sinema salonları, konferanslar, sergiler, kültürel etkinlikler, festivaller, parklar, tema parkları ve eğlence mekanları için tesisler için de bu kararın geçerli olduğu bildirildi.

Hükümet, yarından itibaren kapsamlı yasak günlerinin sona ermesine karar verdi. Vatandaşların her gün sabah 06.00’dan gece yarısına kadar dışarıya çıkmalarına izin verilecek. Ayrıca tek kişi veya yanında eşi olmanlar dışında araç kullanılmasının yasaklandığı karar da iptal edilecek. Kapsamlı yasağın bugün de devam ettiği Ürdün’de  sadece camide Cuma Namazı kılmak için izin verilecek.

Bakan el-Adaileh açıklamasında ulaşım araçlarının yüzde 50 koltuk kapasite ile bölgeler arasında çalışmasının başlayacağını duyurdu.

Bakan açıklamasının devamında prosedürlerin ve kararların sürekli değerlendirme ve gözden geçirmeye tabi tutulacağını ve virüsün durumu ile sağlık riski göstergelerine göre kararların değişebileceğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya