Yatırımcılar OPEC+ toplantısının arz kesintilerini uzatmasını bekliyor

Yatırımcılar OPEC+ toplantısının arz kesintilerini uzatmasını bekliyor

Cuma, 5 Haziran, 2020 - 13:00
OPEC’in Viyana’daki genel merkezinin önündeki logosu. (Arşiv- Reuters)
Viyana/Şarku'l Avsat

Yatırımcılar, gelecek hafta başında gerçekleştirilmesi beklenen ve büyük petrol üreticilerinin rekor seviyedeki arz kesintilerinin uzatılıp uzatılmayacağının ele alınacağı toplantıyı beklerken petrol fiyatlarında da artış gözlendi.

Ham petrol vadeli işlemleri 27 sent yükseldi. Yüzde 0.7’lik bir artışla varil başına 40.26 dolar oldu. Diğer yandan ABD Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün vadeli işlemleri 17 sent artış göstererek, yüzde 0,5 oranında bir yükselme ile 37.58 dolara ulaştı.

Brent petrol hafta başından bu yana yüzde 14 oranında kâr sağladı. WTI da yüzde 6’lık bir artış gösterdi. Böylece Brent ve WTI petrolleri altıncı haftada kazanç parkuruna girebildi.

Artış, artan yakıt talebi göstergeleri doğrultusunda, dünya genelinde patlak veren koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılımını engellemek için alınan önlemler kapsamındaki üretim kesintilerinden kaynaklandı.

Cezayir merkezli en-Nahar televizyonuna göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (ve müttefikleri (OPEC+), görüşmelerde ilerleme kaydedilmesinin ardından petrol piyasasını canlandırmak için üretim kısıntılarını uzatmaya hazırlanıyor. Grubun, anlaşmayı resmi olarak imzalamak üzere cumartesi günü bir araya gelmesi bekleniyor.

OPEC+ kaynakları tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Irak ve diğer aktörlerin mevcut üretim kesintilerine olan bağlılıklarını güçlendirmeyi kabul etmesi halinde bu hafta kapalı devre yayın aracılığıyla bakanlar düzeyinde bir toplantı yapılabileceği belirtildi.

Oanda’dan kıdemli piyasa analisti Edward Moya, petrol fiyatlarının altıncı haftada yükselişe geçtiğini söyledi. Ancak kazancın azaldığına dikkat çeken Moya, yatırımcıların Irak’ın arzları azaltma konusundaki kararlılığına ‘şüphe ile’ yaklaştığını belirtti.

Moya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu, indirim anlaşmasını üç ay uzatabilmeleri için bir fırsat olabilir. Ancak enerji satıcıları, taahhüdün temmuz ayından sonra yüksek düzeyde kalacağı konusunda son derece şüpheci.”

Rusya Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, OPEC+ grubunun büyük üreticilerinin yarın bir video konferans aracılığıyla bir araya geleceği duyuruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya