BAE’den Katar açıklaması: Körfez geri dönüşü mümkün olmayan bir şekilde değişti

BAE’den Katar açıklaması: Körfez geri dönüşü mümkün olmayan bir şekilde değişti

Cumartesi, 6 Haziran, 2020 - 09:30
BAE Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş
Dubai/Şarku'l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından dün yapılan açıklamada, Basra Körfezi’nin ‘3 yıl öncesine yani Katar’ın boykot edilmediği döneme geri dönüşü mümkün olmayan bir değişim’ yaşadığı ifade edildi.

BAE’de Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, yaptığı açıklamada, “Katar krizinin üçüncü yıl dönümünde yoruma değer bir durum görmüyorum. Yollar ayrıldı ve Körfez geri dönüşü mümkün olmayan bir şekilde değişti. Krizin sebepleri ortada, çözümün de olduğu da herkesçe biliniyor vakti gelecektir” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn, 2017 yılının Haziran ayında Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmişti. Dört ülke, Doha’yı radikal terör gruplarını desteklemek ve İran’la yakınlaşmakla suçlamıştı. İlişkilerin kopmasının yanısıra kara sınırlarının ve deniz yollarının kapatılması ve hava sahası kullanımının önlenmesi gibi birçok ekonomik önlem de alındı.

İlişkilerin eski halini alabilmesi için Katar’a 13 maddelik bir talep listesi sunuldu. Listedeki maddelerden biri de terörü desteklemeye son vermekti. Ancak Katar, taleplere yanıt vermedi.

Dr. Karkaş’ın açıklamasında kısa bir süre önce Körfez bölgesi diplomatik bir hareketliliğe sahne oldu. Umman ve Kuveyt arasında elçiler aracılığıyla mesajlar gönderilip, telefon görüşmeleri gerçekleştirildi.  Öte yandan Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi, geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 39’uncu yıl dönümünü kutladı.

Konsey Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf bu münasebetle yaptığı konuşmada konseyin içerisindeki anlaşmazlığın işbirliği seyri açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu ve tüm ülkelerin ortak sorunu olduğuna dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya