Mağrip El Kaidesi örgütünün liderlerinden Abdulmalik Droukdel, Mali’de öldürüldü

Mağrip El Kaidesi örgütünün liderlerinden Abdulmalik Droukdel, Mali’de öldürüldü

Cumartesi, 6 Haziran, 2020 - 10:00
Abdulmalik Droukdel’in 2012 yılına ait bir kayıttaki görüntüsü (AFP)
Londra/ Kemil Tavil

Fransa tarafından dün akşam yapılan açıklamada Mağrip El Kaidesi örgütünün kollarından birinin lideri olan ‘Ebu Musab Abdulvedud’ lakaplı Abdulmalik Droukdel’in öldürüldüğü bildirildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yaptığı açıklamada, Droukdel’in El Kaide Yönlendirme Komitesi üyesi olduğunu ve Kuzey Afrika ve Sahel bölgesinde bu örgüte bağlı tüm grupları komuta ettiğini söyledi. Florence Parly ayrıca, Droukdel’in Sahel bölgesindeki en tehlikeli militan gruplarından biri olan Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) yönetiminde olduğuna işarette bulundu.

Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sahel bölgesinde DEAŞ’ın bir kolu olan bu örgütü hedef alan operasyonların devam ettiğini söyleyen Parly, Fransız askerlerinin 19 Mayıs’ta da Muhammed el-Murabıt isimli DEAŞ’ın Batı Afrika’daki koluna mensup önemli bir militanı yakaladığını bildirdi.

El Kaide tarafından medyada yayınlanan görüntülerde genellikle ön planda olan Ebu Musab Abdulvedud’dan bir süredir haber alınamıyordu. Droukdel, Cezayir’deki silahlı grupların ülkede olup bitenlere odaklanmaktan vazgeçip ‘küresel cihad’ fikrini benimseme ve Mağrip El Kaidesi’ni bir koluna dönüşmesinin mimarlarından biri sayılıyor.  

Ebu Musab Abdulvedud, 1990’larda Cezayir’deki en kanlı gruplardan biri olan ‘Silahlı İslami Grup’un’ üyesiyken Selefi Vaaz ve Savaş Grubu’na (GSPC) geçmişti. GSPC, Silahlı İslami Grup’tan ayrılmıştı. Cezayir İç Savaşı’nın sürdüğü ve ‘Kara 10 yıl’ olarak tabir edilen dönemde güvenlik güçleri tarafından uygulanan baskı, silahlı kuvvetlerin güçlerinde gerilmeye neden oldu. Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın 1999'da iktidara gelmesinden sonra devlet tarafından uygulamaya konulan sivil uyum politikası ışığında güçleri zayıflamaya devam etti. Ayrıca o dönem, silah bırakan militanlar hakkında af çıkarılmıştı.

Bu süreçte 11 Eylül 2001 saldırıları ve ardından ABD’nin 2003’te Irak’ı işgali meydana geldi. Tüm bunlar, El Kaide'nin Afgan-Pakistan sınır bölgesinde merkezi bir liderlikle dünyanın dört bir yanındaki şubelere yayılan bir ‘ajanslar’ örgütüne dönüşmesine katkıda bulundu. Droukdel daha sonra 2004'te Cezayir Selefiler Grubu’nun başına geçti. 2007 yılında Mağrip El Kaidesi’nin resmi şubesine dönüşüm tamamlandı.

Bu yeni örgütün Cezayir'de bir dizi büyük intihar saldırısı gerçekleştirmesine rağmen güvenlik güçleri hücreleri tek tek kovuşturup çökertti. Dolayısıyla El Kaide şubesinin rolü, komşu ülke Libya ve Tunus'ta militan faaliyetleri canlandırmak için bir fırsat oluşturan ve ’Arap Baharı’ olarak isimlendirilen olayların ortaya çıkmasına kadar çok azaldı.

Fakat ortaya yeni bir sorun çıktı. Mağrip ve Afrika sahillerindeki birçok El Kaide militan grubu, Suriye ve Irak'ta güçlü bir şekilde ortaya çıkan rakip örgüt DEAŞ’a katılmayı seçip dönemin lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılığını açıkladı. Ancak Droukdel, El Kaide’nin yeni lideri Eymen ez-Zevahiri'ye sadık kaldı.

Droukdel’in Mali'de öldürülmesi, Mağrip El Kaidesi şubesinin liderliğinin Cezayir'de değil, ‘El Kaide’ grubuna bağlı olan CNIM ile birlikte komşu ülke Mali'de faaliyette bulunduğunu gösteriyor.

Droukdel, 1970 yılında Cezayir başkentinin güneyindeki Blida'da doğdu.


Editörün Seçimi

Multimedya