14 aydır devam eden Trablus savaşı UMH’nin zaferiyle sonuçlanırken, Serrac güçleri Libya’nın batısında LUO’nun son kalesini kontrol altına aldı

14 aydır devam eden Trablus savaşı UMH’nin zaferiyle sonuçlanırken, Serrac güçleri Libya’nın batısında LUO’nun son kalesini kontrol altına aldı

Cumartesi, 6 Haziran, 2020 - 08:30
UMH’ye bağlı unsurlar, 5 Haziran’da Tarhuna’nın ele geçirilmesini kutluyor (Reuters)
Kahire/ Halid Mahmud

Libya’nın başkenti Trablus’u kontrol etmek amacıyla Mareşal Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu tarafından başlatılan askeri operasyon başarısızlıkla sonuçlanırken, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki, uluslararası açıdan tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, 5 Haziran’da el-Urban kasabasının yanı sıra, ülkenin batısında ordunun son kalesi sayılan Tarhuna şehrini de kontrol altına aldı.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak ABD ordusunun Afrika’daki kuvvetlerine (AFRICOM) bağlı elektronik bir platform başlatması sonrasından ABD ordusu da video görüntüleri yayınladı.

AFRICOM’un genel işler müdürü Christopher Karns, 5 Haziran’da yaptığı açıklamada, “Afrikalıların daha istikrarlı ve güvenli bir gelecek elde etmesini engelleyen faaliyetlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Rus uçakları da Libya’daki son derece karmaşık ve zor duruma yeni bir kaos ekliyor, gerginliği artırıyor” ifadelerini kullandı. Karns, Rus yetkililerin oldukça somut kanıtlara rağmen, savaşa katılımlarını reddetmeyi sürdürdüklerine de dikkati çekti.

Öte yandan UMH güçleri sözcüsü Muhammed Kanunu, Tarhuna’nın tamamının ve el-Urban kasabasının kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. Kanunu, başkentin 90 km güneydoğusunda bulunan, LUO’nun ana operasyon odası ve Libya’nın batısındaki son kalesi sayılan Tarhuna’ya girdiklerini söylerken, gelişmenin, 14 aydır devam eden Trablus savaşına sona erdirdiğini belirtti.

UMH operasyon odası, yayınladığı bir bildiride, dört cepheden saldırı düzenlendikten sonra kuvvetlerin Tarhuna’nın merkezine ulaştığını duyururken, misilleme, hırsızlık ve sabotaj eylemlerine karşı uyarıda bulundu. Bildiride, ihlalcilerin en ağır cezalara maruz kalacağı ifade edilirken, Kanunu da kuvvetlere, şehri kontrol eden unsurlarla çatışmalarda kaçırılan ve kaybolanların akıbetlerini öğrenmek üzere gizli hapishanelerin ve mezarların olup olmadığını araştırma çağrısı yaptı.

Kanunu, UMH kuvvetlerinin ‘ordu kalıntılarının Beni Velid, Mizde, Nesma ve çevre bölgelerde gizlenmelerine ve güvenliği bozmalarına’ izin vermeyeceğine dikkati çekti.

Söz konusu askeri gelişmeden saatler önce bir grup Tarhuna sakini, LUO’yu desteklemek üzere toplandı ve UMH’yi protesto etti. Aynı şekilde doğudaki Bingazi şehrindeki eylemciler de UMH ve Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan Serrac, 5 Haziran’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi gerçekleştirirken, kendisine ‘ülkesinin Berlin konferansının sonuçlarını uygulamak, siyasi sürece geri dönmek ve bu süreci desteklemek için istekli olduğunu’ belirtti.

Serrac, yaptığı açıklamada, Libya krizinin askeri bir çözümünün bulunmadığını söylerken, “Barışa giden siyasi yol, her zaman bizim seçimimizdir. Ancak barış ya da siyasi süreç için gerçek bir ortak bulamadık” dedi. Serrac ayrıca, “Halkları için rol bulmayı amaçlayan girişimler değil, siyasi manevralar var” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Perşembe akşamı ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile görüşen Serrac, meşruiyeti savunarak, ‘Türkiye’nin Libya’nın ve halkının yanındaki tarihi ve cesur tavrına’ övgüde bulundu. Serrac, Türk şirketlerin ve yatırımlarının Libya’daki faaliyetlerini tamamlaması için ülkeye geri dönüşü hakkında Ankara’da düzenlenen görüşmelerin ardından, Erdoğan ile de ortak basın toplantısında konuştu.

Serrac, “Yeni koşullar ortaya koyan bu zaferler, tüm dengeleri tersine çevirdi” diyerek, kuvvetlerinin başarısına övgüde bulundu.

Diğer taraftan LUO’ya bağlı el-Kerame Operasyon Odası, Trablus’un ez-Zatarna cephesinde Serrac’a yakın 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. LUO, Perşembe günü Beni Velid yakınlarında Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını düşürdüklerini ve Misrata’nın batısındaki el-Kaddahiyye’de UMH mevziilerine hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu. Operasyon odası, Misrata şehrindeki Ebu Kurayn cephesinde UMH mevziilerine yönelik bombardımanlar sırasında iki milisin öldüğünü belirtti.

LUO Genel Komutanlığı, geçtiğimiz Perşembe akşamı birliklerin, karşı tarafında ateşkese uyması koşuluyla Trablus dışına konuşlandığını söyledi. Komutanlık, eğer buna uyulmazsa operasyonlarının devam edeceğini belirtirken, Libya’daki Birleşmiş Milletler Misyonu himayesindeki 5+5 ateşkes komitesindeki katılımını da askıya almakla tehdit etti.


Editörün Seçimi

Multimedya