Erdoğan ve Trump Libya konusunda yakın işbirliğini sürdürmek için anlaştı

Erdoğan ve Trump Libya konusunda yakın işbirliğini sürdürmek için anlaştı

Salı, 9 Haziran, 2020 - 09:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump (Reuters-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Libya’nın barış ve istikrara kavuşturulması için yakın işbirliklerini sürdürme konusunda anlaştı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre söz konusu görüşmede ikili konular ve Libya krizi başta olmak üzere bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Açıklamada, Erdoğan ve Trump’ın, Türkiye'nin deniz komşusu Libya’da barış ve istikrar sağlanması için yakın işbirliklerini devam ettirme noktasında mutabık kaldığı ifade edildi.

Ankara, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) destekliyor.

Türkiye, Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Mareşal Halife Hafter'e karşı UMH’yi silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve hava savunma sistemleri ile desteklerken, UMH başkanı Fayiz es-Serrac geçtiğimiz hafta yaptığı Ankara ziyaretinde tüm ülkeyi kontrol etmek konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada Libya’ya silah akışını eleştirdi ve Serrac ile gerçekleştirdiği bir telefon görüşmesinde ise ateşkes çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya