Ürdün’de vaka sayısı 832’ye yükseldi

Ürdün’de vaka sayısı 832’ye yükseldi

Salı, 9 Haziran, 2020 - 09:45
Amman’da anaokulları kapılarını açarken öğrencilerin güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemler takip ediliyor (Reuters)
Amman/Muhammed Hayr el-Ravaşade

Ürdün pazartesi günü 23 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile geçen Mart ayının başında ilk vakanın kaydedilmesinden bu yana ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 832’ye yükseldiğini duyurdu.

Ürdün Sağlık Bakanı Saad Cabir ortak basın konferansı sırasında, kaydedilen vakaların yurtdışından gelmiş ve otellerde karantinada olan Ürdün vatandaşlar arasından olduğunu, 6 vakanın sınırdan gelen sürücülerden ve 6 vakanın ise yerel halktan olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Cabir, yerel halktan olan vakaların daha önce hastalığa yakalandığı tespit edilen diş hekimi ile temas kurmalarından kaynaklandığını bildirdi.

Cabir, bakanlık tarafından pazar günü 6 bin 650 test yapıldığını böylece toplam tast sayısının 228 bini geçtiğini, bunun ülke nüfusuna göre dünya genelinde yüksek bir sayı olduğunu vurguladı.

Cabir basın konferansı sırasında Ürdün’de iyileşen hasta oranının yüzde 71’e ulaştığını, bunun dünya genelinde en yüksek rakamlardan olduğunu ve bunun özellikle yerel Bilim Kurulu tarafından oluşturulan tedavi protokollerine bağlı kalınması ile gerçekleştiğini belirtti.

Koronavirüs Kriz Merkezi'nde Kriz Operasyonları Hücresi Müdürü Tuğgeneral Mazin el-Karaya, Akabe limanından 350 Ürdün vatandaşının ülkeye dönmesinin ardından ülkeye dönenlerin sayısının yaklaşık 5 bin Ürdün vatandaşına ulaşacağını belirtti. Gelen tüm vatandaşların ülkedeki sağlık otoritelerin belirlediği sıkı talimatlara göre otellerde karantinaya alınacaklarını vurgulandı.

Ürdün Medya Bakanı Emced el-Adaileh normal hayata dönülmesi ile oluşacak kalabalıklar sonucu hastalığın tekrar yayılmasına dair endişeler  hakkında, her hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve vatandaşların hareket saatlerin kısıtlanması kararlarına geri dönme ihtimalinin, bir hafta boyunca günlük 10 vakanın kaydedilmesine bağlı olduğunu belirtti. Bakan, böyle bir durumun hastalığın tehlike seviyesini orta seviyeye yükselteceğini, salgının durumunun şu anda sabit ve “hafif seviye tehlike” düzeyinde olduğunu belirtti.

El-Adaileh, eğitim konusundaki kararlarının yaz dönemi süresince öğrencilerin aşamalı olarak üniversitelere dönmesini içerdiğini, yüksek lisans, tıb ve diş hekimliği fakülteleri ve bazı uygulamalı bilimler öğrencilerinin derslerinin kampüste işlenmesine izin verildiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya