Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Sudan ve Etiyopya üçlü toplantı düzenleyecek

Mısır, Sudan ve Etiyopya üçlü toplantı düzenleyecek

Salı, 9 Haziran, 2020 - 07:15
Nahda Barajı (Reuters arşiv)
Hartum/ Şarku’l Avsat

Sudan Sulama Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Sudan, Etiyopya ve Mısır’ın sulama ve su kaynakları bakanlarının Nahda Barajı'ndaki farklılıkları tartışmak için yarın video konferans yoluyla bir toplantı düzenleyeceği bildirildi. Açıklamada toplantıda Nahda Barajı ile ilgili askıdaki meselelerin gündeme geleceği ve görüşmenin ABD, Avrupa Birliği ve Güney Afrika'dan üç gözlemcinin gözetiminde yapılacağı bilgisi verildi.

Görüşmeler Etiyopya'nın ABD ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan taslak anlaşmayı imzalamayı reddetmesinin ardından, şubat ayında askıya alınmıştı. AFP’ye göre yeni görüşme, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un Kahire ve Addis Ababa ynetimlrini müzakere masasına tekrar oturmaları yönündeki çabalar doğrultusunda düzenleniyor.

Etiyopya; Sudan ve Mısır'ın Nil suyu paylarını koruma konusundaki endişelerini artıran barajı 2011 yılında, 6 milyar dolara mal olan bir proje ile inşa etmeye başladı. Üç ülke söz konusu tarihten bu yana Etiyopya’nın barajının Mısır ve Sudan üzerindeki etkisini sınırlandırmak amacıyla müzakerelere başladı. Sudan ve Mısır, Etiyopya'nın temmuz ayında barajı doldurmaya başlaması için hazırlanan kısmi anlaşmayı 12 Mayıs'ta reddetti.

Sudan ve Mısır maksimum 74 milyar metreküp kapasiteli rezervuarın, nehrin yıllık temel su arzının önünde engel oluşturmasından endişe ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya