İdlib’de Rus ihlalleri: Bazı noktalar savaş uçakları tarafından hedef alındı

İdlib’de Rus ihlalleri: Bazı noktalar savaş uçakları tarafından hedef alındı

Çarşamba, 10 Haziran, 2020 - 09:00
Ankara/Said Abdurrazık - Şam-Londra/Şarku’l Avsat

Rus savaş uçakları, pazartesi akşamından bu yana, rejimin saldırılarının artmasıyla birlikte Cebel ez-Zaviye başta olmak üzere İdlib’teki bazı noktaları bombalarken, Suriye’nin kuzeybatısındaki Halep'in doğu kırsalında bulunan Ayn el-Arab (Kobani) kenti yakınlarındaki bir Rus zırhlı aracının patlaması sonucu üç Rus askeri yaralandı.

Alman Haber Ajansı (DPA), Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yakın kaynaklardan Suriye-Türkiye sınırı yakınlarındaki Ayn el-Arab’a 10 kilometre uzaklıktaki Merc Ali köyü yakınlarında bir Rus askeri aracının infilak ettiği ve üç Rus askerinin yaraladığı bilgisini aktardı. Kaynaklar, askerlerin Ayn el-Arab’daki Rus askeri üssüne gittiği sırada aracın infilak ettiğini ve bu sırada Rus güçlerine ait iki aracın da hasar gördüğünü belirttiler.

Kaynaklar, olayın Rus-Türk ortak devriyelerinin güzergahı olan sınır bölgesi yakınlarında olduğu göz önüne alındığında, patlamanın nedeninin bir mayın olabileceğini öne sürdüler. Kaynaklar ayrıca Rus güçlerine ve iç güvenlik kuvvetlerine (Asayiş) ait araçların patlamanın nedenini araştırmak üzere olay yerine intikal ettiklerini belirttiler.

Ayn el-Arab şehrinin doğu ve batı bölgelerinde Rusya ve Türkiye arasındaki mutabakat uyarınca Rus-Türk ortak askeri devriyeleri gerçekleşiyor. Geçtiğimiz Kasım ayı başlarında başlayan ortak devriyeler Ayn el-Arab’ın çeşitli noktalarında birkaç kez taş ve molotof kokteylleriyle saldırıya uğradılar.


Rusya İdlib’in bazı noktaları bombaladı

Ankara, İdlib’deki durumun Halep-Lazkiye M4 uluslararası karayolu üzerindeki ‘bir takım problemler dışında iyi’ olduğunu düşünürken Rus savaş uçakları, pazartesi akşamından bu yana, rejimin saldırılarının artmasıyla birlikte Suriye güney vilayeti Cebel ez-Zaviye başta olmak üzere İdlib’teki bazı noktaları bombalamaya devam etti.


Rus bombardımanlarında en az 3 sivil öldü

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Rus savaş uçaklarının bombardımanlarında en az 3 sivil öldü, 8 sivil ise yaralandı. AA haberinde, Rusya'nın Moskova ile Ankara arasında 5 Mart'ta imzalanan ve İdlib’teki ateşkes ilanını hükme bağlayan mutabakatı ihlal ettiğini ve rejimin saldırılarıyla birlikte hava bombardımanları düzenlediğini söyledi.

Yerel sivil toplum kuruluşlarından (STK) Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac AA’nın aktardığı açıklamasında Rusya'nın son 24 saatte düzenlediği hava saldırıları nedeniyle İdlib'deki 5 bin 834 sivilin Türkiye sınırı yakınlarındaki kamplara kaydırıldığını belirtti. Hallac, 6 Mart'ta ateşkesin ilanının ardından yaşanan sakinlik döneminde 285 bin 403 sivilin evlerine döndüklerine dikkati çekti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise ateşkesin 3 ay önce yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez dün Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’i hedef alan hava saldırısında bir sivilin öldürüldüğünü duyurdu.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana düzenlenen hava saldırılarında ilk kez bir sivil öldürüldü. Bölge ise Suriye rejimi ordusu ile muhalif gruplar arasında zaman zaman yaşanan çatışmalara ve karşılıklı topçu bombardımanlarına tanıklık etti. Üç aylık bir aranın ardından geçtiğimiz hafta Rus savaş uçakları İdlib, Hama ve Lazkiye arasında El Kaide bağlantılı direniş gruplarının konuşlu olduğu noktaları hedef aldılar” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya