Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rabat'tan Cezayir’in Fas’ın Vahran Konsolosu’na ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt

Rabat'tan Cezayir’in Fas’ın Vahran Konsolosu’na ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt

Perşembe, 11 Haziran, 2020 - 09:45
Fas Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasır Burita. (Arşiv-Facebook)
Rabat/Şarku’l Avsat

Fas hükümeti, Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün “Fas Konsolosu Cezayir topraklarını fiili olarak Cezayir’in talebi üzerine terk etti. Kendisinin Fas istihbaratında subay olduğu düşünüldüğünde tavrı garip değildi” açıklamaları karşısında memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Fas Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasır Burita, Fas resmi haber ajansı MAP’ın sorusuna şu yanıtı verdi:

“Fas ilk başta onlarca yıldır alışık olduğumuz bu sorumsuz açıklamalara cevap vermemeyi düşündü. Ancak bu açıklamaların büyük tehlikesi karşısında içinde iyi muhakeme ve öz kontrol göstermesi gereken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından öne sürülen iddialar karşısında duyduğu memnuniyetsizliğini dile getiriyor. Krallık, bu yeni gerginliğin ve Cezayir’in bütün iyi komşuluk kurallarına karşı gelen güvensizlik atmosferini besleme konusundaki istekliliğin arkasındaki gerçek nedenleri merak ediyor. Fas hiçbir doğruluk payı olmayan bu asılsız iddiaları reddediyor. Fas’ın Vahran Başkonsolosu bakanlığın yönetimi altındadır. Merkezi maslahatlar konusunda veya yurt dışında çeşitli mevkilerde görev yaptığı 28 yıllık bir mesleki kariyeri var. Bizim isteğimiz özellikle Kovid-19 salgını ışığında, zor bölgesel ve uluslararası bağlamın ortasında ikili ilişkilerdeki sükuneti korumak. Konsolos’a atfedilen sözlerin doğruluk payına bakılmaksızın Fas hükümetinin kendisini derhal çağırmaya karar verdiğini bildirmek için Cezayirli mevkidaşımla temasa geçtim. Konsolosun çağrılması, görevlerini her zaman tamamen uygun ve profesyonel bir çerçevede yerine getirmiş olsa bile Fas’ın özel girişimi kapsamında yapıldı.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün kullandığı ifadelerin aksine Burita “Krallık, Başkonsolos’un çağrılmasına ilişkin Cezayirli yetkililerden resmi herhangi bir talep almamıştır” dedi.

Faslı Bakan, Kral 6. Muhammed’in siyaseti doğrultusunda Fas’ın Cezayir ile ilişkilerini sakinleştirme seçeneğini izlediğini belirterek tansiyonun yükselmesinden kaçınmak için “Krallığı hedef alan birçok provokasyona ve medya saldırısına yanıt vermeyi dahi reddettiğine” dikkat çekti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Muhammed es-Said dün düzenlenen basın toplantısında Fas’ın Vahran Konsolosu’nun Vahran’da ikamet eden ve Kovid-19 salgını yüzünden ülkelerine ulaştırılmak üzere Fas vatandaşlarını taşıyan bir uçak ile Cezayir topraklarından fiili olarak ayrıldığını duyurmuştu.

Said Faslı diplomatın “Cezayir’e konsolos olarak atanan bir istihbarat subayı” olduğunu savundu. Konsolos’un açıklamaları sebebiyle “Diplomasi liyakatinin ve normlarının sınırını aştığını” vurguladı.

Vahran Konsolosu’nun, Vahran’daki Faslıların konsolosluk önünde toplanarak Faslı yetkililerin ülkelerine dönüşlerini geciktirmelerini protesto ettikleri sırada Cezayir’i “düşman ülke” olarak nitelendirdiği iddia edilmişti. Faslı diplomat ise bu iddiaları yalanlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya