Almanya, Ürdün ve Filistin, ilhakın derhal durdurulmasını talep ediyor

Almanya, Ürdün ve Filistin, ilhakın derhal durdurulmasını talep ediyor

Perşembe, 11 Haziran, 2020 - 17:15
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi dün Akşam Amman’da düzenlenen ortak basın toplantısında (EPA)
Amman/Şarku’l Avsat

Almanya, Filistin ve Ürdün tarafından ortak yapılan açıklamada, ilhak kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu, kararın uygulanmasının önlenmesi adına derhal harekete geçirilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada, uluslararası hukukun temelleri ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına atıfta bulunulurken, üç tarafında iki devletli çözümden yana olduğu aktarıldı.

Amman’dan yapılan açıklamada, çatışmaya taraf olanlar arasında yapıcı bir diyalog başlatmak ve taraflar arasında doğrudan müzakereleri desteklemek ve kolaylaştırmanın gerekliliğine vurgu yapıldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile video konferans toplantısı yaparak, ilhak kararını önleme ve iki devletli çözüm temelinde müzakerelere başlama konularını ele aldı. Almanya ve Ürdün ortak müzakereleri Çarşamba akşamı Amman'da yapılırken, İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etme kararının reddedildiği vurgulandı.

İsraillilerle yeniden müzakerelere başlanması için Filistinlilerden kendi çözüm önerilerini sunmalarını isteyen Maas, İsrail'in "ilhak" planından endişe ettiklerini ve tek taraflı adım atılmasını istemediklerini vurguladı. Alman bakan açıklamasında, Avrupa Birliği'nin (AB) iki devletli çözümden yana olduğunu belirterek, gelecek haftalarda ilhaka karşı pozisyonları birleştireceklerini ve AB ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) müzakereler için ara buluculuk rolü oynamaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ise ilhak planının doğuracağı sonuçlara karşı uyarıda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya