Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’den Almanya’ya seyahat uyarısını kaldırma çağrısı

Türkiye’den Almanya’ya seyahat uyarısını kaldırma çağrısı

Cumartesi, 13 Haziran, 2020 - 09:30
Ankara’daki bir parkta maske takan kadın ve iki çocuk. (AP)
Ankara/Said Abdurrezzak

Türkiye, uluslararası uçuşlara devam etmeye yönelik planını duyururken Almanya'yı da diğer ülkeler arasında seyahat uyarısını kaldırmaya çağırdı.

Türk Hava Yolları (THY) dün, ABD ve Çin de dahil olmak üzere yeni tip koronavirüs sebebiyle askıya aldığı uçuşların bir kısmını yeniden açma kararı aldığını açıkladı. Şirketin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kararın uluslararası sivil havacılık otoriteleri ile kapsamlı yapılan istişareler sonrası alındığı belirtilerek ABD'ye 19 Haziran'dan itibaren, Şikapo ve Washington'a haftada 3 uçuş, 24 Haziran itibariyle Los Angeles'e haftada 3 uçuş ve 22 Haziran 2020 itibariyle Miami'ye haftada 3 uçuş gerçekleştireceği kaydedildi. İlk uçuş dün 3 aylık bir aranın ardından İstanbul Havalimanı'ndan Almanya'nın Düseldorf kentine yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamasında “Yurt dışı uçuşlar kontrollü olarak başlatıldı. 15 Haziran itibarı ile belirlenmiş risksiz ülkelerle tüm tedbirler alınarak tarifeli uçuş operasyonlarımız başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, Almanya hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yönelik seyahat uyarısını 31 Ağustos'a kadar uzatma kararına ilişkin olarak Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı güvenli seyahat ve konaklama için gerekli tüm tedbirleri aldığını bildirdi. Çavuşoğlu Alman Spiegel dergisine yaptığı açıklamada Türkiye'ye güvenli şekilde seyahat edilmesi için gerekli olan bütün hazırlıkların yapıldığını belirtirken bu bağlamda alınan önlemlerin "TÜV Süd" tarafından da denetlendiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Alman turistleri en sıcak şekilde selamlıyoruz. Alman turistler seyahatlerine başladığı andan geri dönünceye kadar Kovid-19'a karşı her türlü hijyen önlemi alınacaktır. Türkiye'deki bütün personelin sağlıklı olması ve bütün tıbbi tesislerin hazırlanması garanti edilmektedir.”

Dergi ‘Korona Pandemisinin Gölgesinde Yaz Tatili’ başlıklı haberinde iki ülke hükümetleri arasındaki seyahat uyarılarına ilişkin yürütülen müzakerelere dikkat çekti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas önceki gün yaptığı açıklamada, seyahat uyarısının kaldırılıp kaldırılmaması konusunda Türk hükümeti ve ilgili makamlarla yakın diyalog içinde olduklarını söyledi.

Lufthansa Group Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer de konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Temmuz itibariyle Lufthansa ve SWISS Frankfurt, Münih ve Zürih’ten Türkiye’ye olan uçuşlarını tekrar başlatıyor. Bu sekilde Türkiye’ye Almanya ve İsviçre’den haftalık 28 uçuş yapılacak. Bu uçuşlar, küresel uçuş ağında haziran sonu itibariyle 130 uçuş olarak hayata geçirilen tekrar başlangıç operasyonunun bir parçası olarak düzenlenecek.”

Türkiye, koronavirüsün yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında uçuşları askıya almasının ardından Arnavutluk ve Karadağ'daki 124 vatandaşını tahliye etti. Tahliye seferi, Air Albania havayolu şirketi uçağıyla gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya