Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Başbakanı: Koronavirüs savaşını kazandık

Tunus Başbakanı: Koronavirüs savaşını kazandık

Pazartesi, 15 Haziran, 2020 - 09:30
Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah(Reuters)
Tunus/Şarku’l Avsat

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah bugün, virüsün yayılmasının engellenmesi ve vaka sayılarının sadece 50 kişiye düşmesi ile ülkesinin koronavirüs ile olan savaşın kazanıldığını duyurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, vakaların çoğu ülkeye yurtdışından gelen kişiler ve karantinaya alındılar. Tunus, Haziran ayının sonunda kara, deniz ve hava sınırlarını açacak. Bu, ülkenin virüsü kontrol altına aldığının bir göstergesi.

Tunus artık ülkeye gelenlerin otellerde zorunlu karantinaya alınmayacağını ancak yolcuların koronavirüs olmadıklarına dair test sonuçlarını göstermelerinin isteneceğini duyurdu.

Başbakanlığın yaptığı açıklamada, gelecek perşembe gününden itibaren, yurtdışından ülkeye dönen Tunusluların ülke sınırlarına ulaştıklarında en geç 72 saat önce yapılmış ve sonucu negatif çıkan PCR testi belgesini sunmaları gerektiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca bu kişilerin 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerektiğini de duyurdu.

Otellerin, yemekleri açık büfe şeklinde değil bireysel tabaklarda sunması, masalar ve oturma yerleri arasında güvenli mesafeye uyulması, yüzme havuzlarına her kişi için 3 metrekare alan ayrılması olmak üzere sosyal mesafe kurallarına uymaları zorunlu olacak.

Tunus Kültür Bakanlığı, perşembe günü, kapatılmasından 3 ay sonra bugün sinema salonların tekrar açılacağını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya