Boris Johnson ırkçılık karşıtlarının heykelini kaldırmak istediği Churcill’i savundu

Boris Johnson ırkçılık karşıtlarının heykelini kaldırmak istediği Churcill’i savundu

Pazartesi, 15 Haziran, 2020 - 12:15
İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill’in bu fotoğrafı Londra’daki heykelinin yanına asıldı (AFP)
Londra/Şarku'l Avsat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tarihsel simgelerin heykellerini kaldırmaya yönelik devam eden anlaşmazlıklar hakkında yorum yaparak, İngiltere’nin medeniyet temeli ve kültürel tarihinin değiştirilemeyeceğini söyledi.

Johnson, The Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, “Kayıtları temizlemeye ve tutumları bizimkilerle tutarlı olanlar hariç herkesin heykellerini kaldırmaya başlarsak, büyük bir yalana katılıyor ve tarihimizi çarpıtıyor oluruz” ifadelerini kullandı.


Başbakan ayrıca ırkçı olduğu gerekçesiyle heykelinin kaldırılması istenen eski Başbakan Winston Churchill’i savunarak, heykelinin herhangi bir tehlikede olmasını ‘saçma’ olarak nitelendirdi.

Johnson, söz konusu makalesinde konuya ilişkin değerlendirmesini şöyle sürdürdü;

“O bir kahramandı ve Parlamento Meydanı’ndan heykeli kaldırmak için tüm gücümle direneceğini söyleyen tek kişinin ben olmadığıma inanıyorum.”

ABD’de 25 Mayıs’ta Afro-Amerikan kökenli George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından ırkçılık karşıtı gösteri düzenleyen İngilizler, ülkelerinin sömürge geçmişine meydan okuyarak birçok tarihi figürün heykelinin kaldırılmasını istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya