Türkiye ve Rusya İdlib’deki M4 karayolunda en uzun devriyeyi gerçekleştirdi

Türkiye ve Rusya İdlib’deki M4 karayolunda en uzun devriyeyi gerçekleştirdi

Çarşamba, 17 Haziran, 2020 - 08:30
Suriyeli mültecilerin kaldığı Türkiye sınırına yakın Atame kampı (Reuters)
Ankara/Said Abdurrazık

Türk ve Rus kuvvetleri, Türkiye ve Rusya arasındaki Moskova ateşkes anlaşmasına göre 15 Mart'ta ortak devriyelerin başlatılmasından bu yana, Suriye'de Halep-Lazkiye otoyolu (M4) üzerindeki en uzun ortak askeri devriyesini gerçekleştirdi. 

Milli Savunma Bakanlığı, 17’nci ortak devriyenin Türk ve Rus taraflarından kara ve hava unsurlarının katılımıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Ayrıca, devriye sırasında niteliği belli olmayan bir patlayıcının infilak etmesi nedeniyle bir devriye aracının hafif hasar gördüğü ve emniyetli bölgeye çekildiği belirtildi. 

İdlib'in doğu kırsalındaki Tronba köyünden başlayan devriye, İdlib'in batı kırsalındaki Fureyke kasabasına ulaştı ve ilk kez yaklaşık 40 km gitti.

Diğer taraftan, Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) Karargahı, geçen pazar günü M4 yolundaki tüm engelleri bir sebep göstermeksizin kaldırdı.

Yerel kaynaklar, ortak devriyenin geçişi sırasında bilinmeyen bir patlamanın meydana geldiğini ve Rus zırhlı bir aracın zarar görmesine neden olduğunu bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bir Rus savaş uçağının pazartesi gece yarısından sonra İdlib'in güneyindeki  el-Muzarra köyünde hava saldırısı başlattığını belirtti, ancak herhangi bir kayıp yaşandığıyla ilgili bilgi verilmedi. Hükümet güçlerinin de İdlib’in güneyindeki Kafar Avid, er-Ruveyha, Beyneyn, Sufuhan, el-Fatira ve Kansafra bölgelerinde pazartesi gecesi füze bombardımanlarını yenilediği aktarıldı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki güvenli bölge, Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) ve Türkiye yanlısı gruplar tarafından kontrol edilen alanlarda rejim güçlerinin saldırıları ile İdlib’in güneyindeki Cebel ez-Zaviye’deki Rus hava saldırılarına tanık oldu.

Diğer taraftan, Suriye'nin Haseke eyaletindeki Ras’ul Ayn kırsalındaki halk, Türkiye yanlısı silahlı gruplara karşı gösteriler düzenledi. Göstericileri dağıtmak için ateş açıldı ve gruplar tarafından vurulan iki kişi yaralandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye yanlısı grupların vatandaşlara saldırdıklarını ve  tarımsal ürünlerini çalıp yaktığını, ayrıca resmi tapusu olmayan çiftçilerin malına el koyduğunu aktardı.

Türk yanlısı gruplar daha önce Ras’ul Ayn kırsalındaki Ciradi köyünde 15 ton buğdaya el koymuştu. Gruplar, zekat ödemesi için her çiftçinin ürünlerini hasat etmesini ve ödemeyi reddederse toprak sahibinin tutuklanacağını belirtmişti.

Öte yandan, Türkiye'nin ve ona bağlı grupların kontrolü altındaki Halep'in kuzey kırsalındaki Azez şehrinde, Şamrin yolundaki gruplara ait bir otobüse yerleştirilen bomba  nedeniyle  bir patlama yaşandı ve çok sayıda kişi yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya