Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İstifalar, Yaşasın Tunus Partisi'nin geleceğini tehdit ediyor

İstifalar, Yaşasın Tunus Partisi'nin geleceğini tehdit ediyor

Perşembe, 18 Haziran, 2020 - 15:15
Tunus / Munci Saidani

Yaşasın Tunus Partisi’ni Tunus parlamentosunda temsil eden 3 milletvekilinin parlamento bloğundan istifalarını sunması, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine girmek için 2019'da eski Başbakan Yusuf Şahid tarafından kurulan partiyi tehdit eden güçlü bir krizin yaşandığını ortaya koydu.

Partinin birinci sıradan liderleri olan Mebruk Kurşid, el-Ayaşi ez-Zemal ve Kemal el-Avadi’nin istifaları, Yaşasın Tunus ile Nahda Hareketi’nin mevcut hükümet sistemi içindeki ilişkisi hakkında soru işaretlerine neden oldu. Nida Partisi hareketinden ayrılan bu partiye yakın kaynaklar, partiyi yönetme şeklinin ya da geçen yıl yapılan seçimler öncesinde aralarında meydana gelen yakınlaşmadan geri adım atılmasının tartışılacağı ‘Mübadere’ Partisi siyasi bürosu toplantısının partinin yapılarından beklenen toplu istifaya neden olabileceğini düşünüyor.

Nahda Hareketi’ni devirecek olumlu sonuçlar elde etmek umuduyla 2019 seçimlerinden önce Yaşasın Tunus Partisi’ne katılan Mübadere Partisi, özellikle de seçim sonuçlarında istenenin elde edilememesi sonrasında, hükümet sistemindeki konumlarıyla ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle aralarındaki bağı koparmakla tehdit etti. Mübadere Partisi’nin iktidar koalisyonuna mütevazı katılımı sonrasında destekçilerinin çoğunu kaybetmesi, Yaşasın Tunus Partisi’nin siyasi konumundaki stratejinin belirgin olmaması da bu tehdide sebebiyet verdi.

Gözlemciler Yaşasın Tunus Partisi açısından siyasi projelerin çokluğuna işaret ediyorlar: 14 milletvekilinden oluşan meclis bloğu, üç farklı seçenek üzerinde çalışıyor. İlkinde, mevcut Başbakan İlyas el-Fahfah’a yakın ve destekleyici bir parlamento bloğunun teşkil edilmesi öneriliyor. İkincisinde Abir Musa liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi bloğuna katılmak, üçüncüsünde ise tüm bu deneyimin başarısızlığının duyurulması ve siyasi otoritesine yakın birkaç partiye (Tunus Projesi Hareketi veya Tunus Alternatif Partisi gibi) açık ve ılımlı bir siyasi partinin kurulması öngörülüyor.

Yaşasın Tunus Hareketi bloğu Başkanı Ahmed bin Mustafa, istifanın ‘yeni bir mesele’ olmadığını vurguladı. Partisinin şuanki hükümetten uzaklaştığını reddeden Mustafa, “iktidar koalisyonunu desteklediğini ve ona katıldığını” söyledi. Parlamento listelerinde oy kullanmanın bir hükümet meselesi değil iç mesele olduğunu söyleyen Mustafa, siyasi iklimdeki gerilimin siyasi parti ve bloklar içindeki ilişkilere de yansıyor.

Tunuslu bir siyasi analist Cemal el-Arfavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Yaşasın Tunus Hareketi’nin kurulduğunda siyasi sahneyi kontrol etmeyi amaçladığı iddialı bir plan yaptığını hatırlattı. Nitekim Yusuf Şahid, partisinin siyasi sahneyi süpürmeye ve son seçimleri kazanmaya hazır olduğunu ifade etmişti. Aynı zamanda Tunus’u herhangi bir siyasi koalisyondan uzakta yalnız yöneteceğini öne sürmüş; ancak sonuçların açıklanması üzerine oldukça şaşırmıştı. Zirâ Yaşasın Tunus parlamentoda 14 sandalye, Nahda ise 52 sandalye elde etmişti. Arfavi, seçim projesi suya düşen partinin son aylarda tecrübeye devam edebilecek yapısal parti kurumları da inşa edemediğini belirtti.

Diğer yandan, hükümet başkanlığı, ‘Tunus Ulusal Partisi’ adında yeni bir siyasi partinin kurulduğunu açıkladı. Böylece Tunus’taki toplam siyasi parti sayısı, rekor seviyelere çıkarak 222 sınırına dayandı.


Editörün Seçimi

Multimedya