Facebook, Trump’ın Nazi sembollü seçim reklamlarını kaldırdı

Facebook, Trump’ın Nazi sembollü seçim reklamlarını kaldırdı

Cuma, 19 Haziran, 2020 - 11:30
Facebook logosu (AP)
Washington/Şarku'l Avsat

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası kapsamında aşırı solcu grubu hedef alan reklam ve paylaşımlarını siteden kaldırdığını duyurdu.

Başkan Trump'ın paylaşımında, Nazi kamplarındaki siyasi mahkumlar için kullanılan kırmızı ters üçgen sembolü dikkat çekti.  

Facebook Siber Güvenlik Politikaları Başkanı Nathaniel Gleicher, Perşembe günü Washington Post gazetesinde yayınlanan makale hakkında Kongrenin yöneltmiş olduğu soruları yanıtlayarak bu tür reklamların paylaşımı hakkında şunları söyledi:

“Kınama söz konusu olmadığı sürece, bu tarz nefret edilen örgütleri temsil eden sembollerin veya ideolojilerin yayınlanmasına izin veremeyiz.”

Geçtiğimiz haftalarda Başkan Trump'ın seçim kampanyası,  “Twitter" üzerinden  Amerikalı polis memurunun uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybeden Siyahi Amerikalı George Floyd'un ölüm haberini veren bir video paylaşmış ve daha sonrasında site tarafından  silinmişti. Kaldırılma gerekçesi olarak da telif haklarına ilişkin şikayetler gösterilmişti.

Bilindiği üzere Başkan Trump, Floyd’un gözaltına alındığı sırada hayatını kaybetmesinin hemen ardından ülkede başlatılan protesto yürüyüşleri ve şiddet olaylarıyla ilgili resim ve görüntünün yer aldığı  bir videonun arka planında konuşma yapmıştı. Twitter'da, Başkanın kampanyası pahasına yayınlanan bu videonun telif hakkı politikasına uygun olmadığını öne sürmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya