Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya- Fransa toplantısında Libya savaşını sona erdirmenin gerekliliği vurgulandı

Almanya- Fransa toplantısında Libya savaşını sona erdirmenin gerekliliği vurgulandı

Cumartesi, 20 Haziran, 2020 - 09:15
Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları 19 Haziran’da Berlin’de bir araya geldi. (EPA)
Berlin/ Raghida Behnam

Almanya; Libya konusunda Fransa ve Türkiye arasında arabulucu olmak için harekete geçti. İran meselelerine odaklanılan Almanya- Fransa- İngiltere toplantısı öncesinde Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian arasında, Libya’daki gelişmeleri tartışmak üzere ikili bir toplantı daha düzenlendi. Le Drian, Berlin’deki ikili toplantıdan önce Fransa’nın tonunun sertleşmesine rağmen Maas ile görüşmesi sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulurken oldukça sessiz görünüyordu. Almanya her ne kadar Libya’ya silah ve teçhizat taşıdığı öne sürülen bir geminin kontrolü ile ilgili Türkiye ile yaşanan gerilimde Paris’e destek verse de diğer yandan gerilimi azaltmaya çalışıyor. Le Drian, Maas ile görüşmesi sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Libya 5+5 grubu arasında devam eden askeri görüşmeler yoluyla ülkedeki savaşı durdurmak için çalışılması gerektiğini vurguladı. Fransız Bakan, “En kısa sürede ateşkes yapmak ve bu konuyu Berlin Konferansı’nda uzlaşı sağlanan 5+5 grubu çerçevesinde tartışmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Libya’da çatışan tarafları da kapsayan 5+5 grubu bu ayın başlarında toplantılarına yeniden başlamış ve BM himayesinde savaşı durdurmayı görüşmek için iki toplantı gerçekleştirmişti. Grup henüz bir anlaşmaya varamadı. Bununla birlikte Berlin, müzakerelerin yeniden başlamasını, BM himayesinde ve Berlin süreci uyarınca siyasi görüşmelerin başlatılması için inşa edilebilecek ‘olumlu göstergeler’ olarak görüyor.

Le Drian, 19 Haziran’da gerçekleşen toplantıda Libya’daki silah ambargosu anlaşmasına yönelik tekrar eden ihlallere dikkat çekerek önceliğin ‘ateşkes’ olduğunu vurguladı.

Berlin, Libya’ya silah ambargosu uygulanması kararının askeri ve siyasi görüşmelerin ilerlemesinde kilit bir faktör olduğu görüşünde...

Ankara ile daha fazla gerilim yaşanmasından kaçınan Berlin hedefin siyasi ve diplomatik çabalarla siyasi görüşmeler başlatmak olduğunu yineledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel son birkaç gündür Libya krizine dahil olan taraflarla temaslar yürütürken UMH Başkanı Fayiz es-Serrac, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Erdoğan ile görüşmesi sonrasında ofisi tarafından yapılan açıklamada iki tarafın Libya’da ‘siyasi bir sürece doğru yönelme gerekliliği’ konusunda anlaştıkları vurgulandı.

Berlin’in BM tarafından yayınlanan silah ambargosuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmaması Ankara ile gerilimi artırmak istemediğinin ve Libya’daki savaşı sona erdirmek için diplomatik bir çözüm aradığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi başkanlıklarını gelecek ayın başlarında Türkiye’ye baskı aracı olarak kullanmayı hedeflediğini öne sürdüler. Berlin’in, Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Konseyi ve İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına uymayı reddetmesi halinde Türkiye’yi Avrupa Konseyi’nden çıkarmakla tehdit edebileceğini iddia ettiler.


Editörün Seçimi

Multimedya