Kuzey Kore, Güney Kore’ye broşür göndermeye hazırlanıyor

Kuzey Kore, Güney Kore’ye broşür göndermeye hazırlanıyor

Cumartesi, 20 Haziran, 2020 - 13:15
Kuzey Koreliler Güney Kore karşıtı propaganda broşürleri hazırlarken (AP)
Pyongyang /Şarku’l Avsat

Kuzey Kore devlet medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin Güney Kore sınırına misilleme yapmak amacıyla propaganda broşürleri göndermeye hazırlandığı belirtildi.

Kuzey Kore, Güney Kore ile arasındaki irtibat bürosunu havaya uçurmasının ardından sınırda misilleme yapmak amacıyla broşür göndermeye hazırlanıyor.


Kuzey Kore'nin resmi ajansı KCNA'da bugün yer alan habere göre,  “Ülkenin dört bir yanındaki öfkeli Kuzey Koreli halkı, dağ kadar yığılmış olan büyük çaplı broşür dağıtımı için hazır” ifadeleri kullanıldı. 

Kuzey Kore son günlerde Güney Kore’ye çok sayıda uyarı gönderirken 2018 yılında kurulan irtibat bürosunu yok etmekle tehdit etmesinin ardından Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin, Kaesong İrtibat Bürosunu havaya uçurduğu kaydedilmişti.


Bu hamle, Güney Koreli aktivistlerin sıcak hava balonlarına ve nehirde yüzdürdükleri şişelerin içine koydukları propaganda broşürlerini Kuzey Kore'ye göndermeleri nedeniyle iki ülke arasındaki tansiyonun bir kez daha yükseldiği bir dönemde meydana geldi.

Geçtiğimiz Ocak ayında yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle irtibat bürosu boşatılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya