Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de Buteflika döneminin sembol isimlerine ‘ağır cezalar’ verilmesi isteniyor

Cezayir’de Buteflika döneminin sembol isimlerine ‘ağır cezalar’ verilmesi isteniyor

Cumartesi, 20 Haziran, 2020 - 15:15
Taksi şoförleri geçen pazartesi günü başkent Cezayir’in merkezinde protesto düzenledi. (AFP)

Başkent Cezayir’deki Ceza Mahkemesi’nin yarın otomobil montajı alanında yatırımları bulunan işadamı Murad Avlami’ye sağlanan finansal imtiyazlarla ilgili yürütülen dava kapsamında eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika iktidarı döneminin önde gelen hükümet yetkililerine yönelik hüküm vermesi bekleniyor. Avlami, bir Alman otomobil markasını pazarlamak için kurulan bir şirketin sahibi olarak biliniyor.

Başsavcılık, geçen perşembe akşamı ülkenin eski Başbakanı Ahmed Uyahya hakkında 15 yıl, yurt dışında yaşayan eski Sanayi Bakanı Abdusselam Buşavarib’e gıyabında 20 yıl ve Cezayir’in eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Yusuf Yusufi hakkında da 12 yıl hapis cezası talebinde bulundu. Savcılık ayrıca iş adamı Avlami hakkında 15 yıl, yurt dışında yaşayan eşinin gıyabında 20 yıl ve kardeşi Haydar hakkında da 12 yıl hapis cezası talep etti. Temyiz Mahkemesi, geçen şubat ayında da Uyahya, Buşavarib, Yusufi ve diğer bazı yetkililere yolsuzluk davaları kapsamında ağır cezalar vermişti.

19 Haziran’da başkent Cezayir ve diğer büyük şehirlerin sokakları, cuma hareketinin geri dönmesi için sosyal medya organları üzerinden yapılan gizemli davetlere rağmen kalabalıktan uzaktı. Güvenlik güçleri ve sivil kıyafetli personel, başkentin merkezinde bir yıldan uzun bir süredir rejime karşı halk ayaklanmasına tanık olan sokaklara çıktı. Güvenlik güçleri, koronavirüsten sonra eylemcilerin kararı ile geçen mart ayında sonlandırılan halk hareketi protestolarının devam etme ihtimaline karşı vatandaşları takibe aldı.

Eylemciler ise halk hareketi konusunda keskin bir bölünmeye tanık oldu. Bir kısmı eylemlerin hükümete karşı güç göstergesinin bir yolu olarak ve ateşkes döneminde onlarca kişi aleyhindeki tutuklama kampanyalarının sürmesini engelleme amacıyla coşkuyla devam etmesini talep etti. Diğer bir kesim ise özellikle koronavirüs dolayısıyla vaka ve ölüm sayısının artmasıyla birlikte eylemcilerin vatandaşların sağlığını ve güvenliğini umursamamakla suçlanması için yetkililerin durumu fırsat olarak gördüğünü savundu.

Tutuklu olan aktivist ve halk hareketinin en önemli yüzlerinden Semir Belarbi’nin avukatı da halkı mevcut koşullarda halk hareketinin yeniden başlaması fikrinden vazgeçirmek üzere müvekkilinin kaleme aldığı bir tavsiye mektubunu yayınladı. Göserilere katılımı dolayısıyla tutuklanan Belarbi mektupta yoldaşlarına hitaben şunları söyledi:

“Hareket, başlangıcından bu yana iki kriterle ayırt edildi. Ulusal boyutu ve tüm ülkeye yayıldıktan sonra dünyanın gözlerini kamaştıran barışçıl doğaya sahip olması. Halk hareketi, bu iki özellikle birlikte, güç, organizasyon ve talepler doğrultusunda bir yıldan uzun bir süre devam etti. İlim, Cezayirlilerin hayatlarını korumak için hepimizin daha fazla tedbir ve dikkatli olmasını gerektirir. Bugün, gösterilerin geri dönüşünü ertelemenin doğru olduğuna inanıyorum. Zira Allah, burada salgını yayabilir. Vatandaşlar, barışçıl mücadelelerini sürdürmek ve meşru taleplerini yerine getirmek için sağlıklarına ve güçlerine kavuşmalıdır.”


Editörün Seçimi

Multimedya