Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye: Rusya’ya bağlı askeri gruba saldırıda 12 kişi öldü

Suriye: Rusya’ya bağlı askeri gruba saldırıda 12 kişi öldü

Pazar, 21 Haziran, 2020 - 06:15
Suriye’nin güneyinde yaşanan saldırı sonrası meydana gelen enkaz vinç yardımıyla kaldırılıyor (Dera Haberleri)
Şam-Londra/Şarku’l Avsat

Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde, Rus kuvvetlerine bağlı 5. Kolordu unsurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında yola döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada 5. Kolordu unsuru 12 kişi öldü, aralarında sivillerin de bulunduğu 25 kişi yaralandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Alman haber ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Suriye’nin Dera kentinin güneydoğusunda bulunan Kehil kasabası güzergahında Rus ordusunun desteklediği 5. Kolordu’ya bağlı 8. Tugay unsurlarını taşıyan otobüsün geçişi sırasında yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirildiğini aktardı.

Kaynak, patlamanın şiddetinden dolayı ölü sayısının artabileceğine işaret ederek, yaralıların çevredeki hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Güney Cephesi’nden bir kaynak, “8. Tugay 5. Kolorduya bağlıdır. 5. Kolordu, Busra eş-Şam kentinde konuşlu Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Şebab es-Sunne Güçleri Komutanı Ahmed el-Avde ile Rusya arasındaki koordinasyonla kuruldu” dedi. Kaynak, 5. Kolordu’un, 2008 yılında Rus yönetimi ve güçlerinin anlaşma yapmak için Dera kentine girdiği sırada kurulduğunu belirtti.

Kaynağın verdiği bilgilere göre, bin 500’den fazla unsuru bulunan 5. Kolordu, bu yılın başında Hama ve İdlib kentlerinde Rusya ve rejim güçlerinin yanında girdiği savaşlarda onlarca kayıp verdi.

Suriye hükümet daireleri ve Rus güçleri ile koordinasyon içinde olan Şebab es-Sunne Güçleri, Busra eş-Şam kenti ve kırsalında kontrolü halen elinde tutuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaptığı açıklamada, 5. Kolordu unsurlarını hedef alan bombalı saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, aralarında hayati tehlikesi olanlar da dahil 19 kişinin yaralandığını belirtti.

Gözlemevi, 3 gün önce yayınladığı bir raporda, Dera kentinde Rusya’ya bağlı 5. Kolordu ile rejim lideri Beşşar Esed’in kardeşi Mahir Esed’in komutasındaki 4. Kolordu arasında gizli bir çatışmanın tırmandığına işaret etmişti.

Gözlemevi, söz konusu gizli çatışmanın, her iki tarafın Dera’daki etkisini güçlendirme çabasından kaynaklandığını ifade etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya