Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail basını: Filistin Otoritesi yasadışı silah ve hassas belgeleri saklıyor

İsrail basını: Filistin Otoritesi yasadışı silah ve hassas belgeleri saklıyor

Pazar, 21 Haziran, 2020 - 07:00
İsrail’in ilhak planının yaklaşmasıyla Batı Şeria'daki Filistinliler ve İsrailliler arasında gerilim artıyor (EPA)
Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail basını, Filistin Otoritesi’nin, İsrail’in ilhak sürecini başlatmasıyla kaos yaşanacağına dair endişe ile hassas belgeleri bilinmeyen bir yere naklettiğini ve yasadışı silahları güvenlik merkezinden uzaklaştırarak sakladığını öne sürdü.

İsrail merkezli Kanal 12’ye göre Filistin Otoritesi, Filistinli güvenlik görevlilerinin elinde bulunan silahları değil, uzun yıllardır vatandaşlardan el konulan seri numarasız yasadışı silahları sakladı.

Kanalda yer alan haberde, İsrail’in ilhak sürecini önümüzdeki ay gerçekleştirmesi halinde güvenlik durumunun bozulma ihtimaline karşı bu silahların saklandığı öne sürüldü.

Habere göre Filistin Otoritesi, İsrail ile ilişkilerin kötüye gitmesi durumunda, İsrail ordusu ya da Hamas’ın bu silahlara el koymasından endişe ediyor.

Filistin güvenlik hizmetleri de, Batı Şeria’da, İsrail’in saldırmasına ve 2000 intifasında olduğu gibi gizli belgelere el koymasına yol açabilecek çatışmaların patlak verme ihtimaline karşı geçtiğimiz hafta hassas dosyaları gizli yerlere nakletmeye başladı.

Filistin güvenliğinden kaynaklara göre İsrail ordusunun Filistin topraklarına saldırıp, Filistin güvenliğinin kontrolü ele geçirerek bu belgelere ulaşmasına yönelik endişeler var.

Güvenlik kaynaklarından biri, orijinal belgelerin yok edilmeden önce gizli klasörlerde tutulacak şekilde elektronik ortama aktarıldığını bildirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, Filistin Otoritesi’nin, İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’yı ilhak etme planlarına karşılık ABD ve İsrail ile varılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya