Erdoğan: Son günlerdeki rakamlar salgınla mücadelede mevzi kaybettiğimizi gösteriyor

Erdoğan: Son günlerdeki rakamlar salgınla mücadelede mevzi kaybettiğimizi gösteriyor

Pazar, 21 Haziran, 2020 - 09:00
Ankara’daki sağlık çalışanları sınava girecek öğrencilerin ellerini sterilize ederek, maskelerini kontrol ediyor (EPA)
Ankara/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının belirli bir oranda artmasının salgınla mücadelede mevzi kaybedildiğinin bir göstergesi olduğunu söyleyerek, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyarak salgını gündemden çıkarmak istediklerini belirtti.

Erdoğan, video konferans aracılığıyla katıldığı Kars Barajı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Son günlerdeki rakamlar salgınla mücadelede mevzi kaybettiğimizi gösteriyor. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek salgını gündemimizden çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bazı ekonomistler, Türkiye ekonomisinin bu yıl daralmasını beklese de, Erdoğan, Mayıs ayından itibaren ekonomide toparlanma işaretleri olduğunu dile getirerek, “Yılın ikinci yarısıyla birlikte, ekonomide gerçekten çok büyük bir ivme bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Sınav eleştirisi

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) nedeniyle dün ülkede saat 15.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı.

Salgın nedeniyle sınavlara girme kararını eleştiren bazı kişiler, sosyal medya hesaplarından okulların önündeki kalabalığı yansıtan fotoğrafları paylaştı.

Türkiye’de, 1 Haziran’da seyahat ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalkarak, tüm işyerleri açıldı.

Ancak bu tarihten bir süre sonra günlük koronavirüs vakalarının bin 500’ü aşması salgının yeniden artışa geçeceğine ilişkin endişe yarattı.

Ülkedeki vaka sayısı geçtiğimiz Cuma günü hafif bir düşüş göstererek bin 214 olarak tespit edildi.

Şimdiye kadar 186 bin 493 kişinin enfekte olduğu Türkiye, vaka sayısı bakımından dünya sıralamasında 12. sırada yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya