Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin: Bir günde 142 kişi ile en yüksek vaka kaydedildi

Filistin: Bir günde 142 kişi ile en yüksek vaka kaydedildi

Salı, 23 Haziran, 2020 - 09:15
El-Halil belediyesi çalışanları vaka sayılarının yükselmesi sebebiyle yapılan izolasyonun ardından sokakları sterilize ediyorlar (EPA)
Ramallah-Londra/Şarku’l Avsat

Filistin Yönetimi pazartesi günü, 5 Mart’ta topraklarında salgının yayılmaya başlamasından bu yana kaydedilen koronavirüs vaka sayılarının en yükseğini kaydetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, son 8 saatte, çoğu işgal altındaki Batı Şeria’da el-Halil’den olmak üzere 142 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı.

Fransız haber ajansına (AFP) göre, kovid-19 vaka sayısı toplam olarak 903 kişiye yükseldi ve bu kişilerden 2’si hayatını kaybetti.

Filistin Yönetimi cumartesi günü, Batı Şeria’nın kuzey ve güneyinde bulunan Nablus ve el-Halil şehirlerinde vaka sayılarının yükselmesinin ardından şehirlerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle geçen perşembe günü yaptığı açıklamada, ikinci dalganın birincisinden daha tehlikeli olduğunu çünkü kaynağı bilinmeyen birçok vaka teşhis edildiğini ve iki doktorun virüse yakalandığını” belirtti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, vakaların ana kaynağının İsrail’de çalışan Filistinli işçiler ve Filistinlilerin İsrail’de oturan akrabalarının salgını Batı Şeria’ya taşıması olduğunu düşünüyor.

Filistin Yönetimi, İsrail’deki Arapları Batı Şeria’ya yolculuk yapmaktan kaçınmaya ve İsrail’de çalışan Filistinli işçilerin 14 gün boyunca İsrail’e geçmemeleri çağrısında bulundu. Gazze Şeridi’nde bugüne kadar 72 vaka ve bir ölüm kaydedildi. İsrail’de ise resmi olarak 20 bin 800 vaka ve 307 ölüm kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya