Macron: Türkiye bölge ve Avrupa için doğrudan tehdit oluşturuyor

Macron: Türkiye bölge ve Avrupa için doğrudan tehdit oluşturuyor

Salı, 23 Haziran, 2020 - 11:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile ortak basın toplantısında (EPA)
İstanbul/Şarku'l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bölge ve Avrupa için doğrudan bir tehdit oluşturduğunu” belirterek Türkiye'yi Libya'da ‘tehlikeli bir oyun oynamakla’ suçladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile Elysee Sarayı’ndaki ortak basın toplantısı sırasında konuşan Macron, "Türkiye'nin bugün Libya’da Berlin Konferansı’nda üstlendiği tüm taahhütlerle çelişen tehlikeli bir oyun oynadığını görüyorum" dedi. 

Şarku’l Avsat’ın Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) aktardığı habere göre Macron, ABD Başkanı Donald Trump ile Pazartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde aynı açıklamalarda bulundu. Macron bu tutumun "Libya'nın, komşularının ve bölgenin yanı sıra Avrupa'nın çıkarına olduğunu" vurguladı. Açıklamasında, “Libya'daki savaşta yeni kazanımlar elde ettiğini iddia edenlerin dış müdahalesinin ve tek taraflı eylemlerin durdurulması" çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Fransa ve Tunus, ortak bir taleple ilgili taraflardan Libya’daki çatışmaları durdurmasını istiyor. Güvenliği ve Libya kurumlarının yeniden birleşmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler himayesinde başlatılan müzakerelere devam etme ve tüm Libyalıların yararına bölgenin yeniden inşasına başlama taahhütlerine uymalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu. 

Macron, Akdeniz’de Türk-Fransız deniz kuvvetleri arasında en son gerçekleşen ve NATO’nun araştırdığı hadiseyi “NATO'nun beyin ölümünün kanıtı” şeklinde değerlendirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Geçen yılın sonunda NATO'nun beyin ölümü hakkındaki açıklamalarıma dikkat çekmek istiyorum. Yaşananların bunun en önemli delillerinden biri olduğunu görüyorum” diyerek durumun tahammül edilemez olduğunu” vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya