Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’un güneyindeki işsizlik protestoları yeniden başladı

Tunus’un güneyindeki işsizlik protestoları yeniden başladı

Salı, 23 Haziran, 2020 - 11:15
Tunus’un güneyindeki Tatavin şehrinde dün göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. (AFP)
Tunus/Munci es-Saidani

Tunus’ta iş imkanları sağlanması ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi talebiyle gençler tarafından düzenlenen oturma eylemlerinin ve gösterilerin ardından dün başkent Tunus’un güney doğusundaki Tatavin şehrinde güvenlik güçleriyle protestocular arasında yeniden çatışmalar meydana geldi.

Molotof kokteylleri ile güvenlik merkezlerine saldırı girişiminde bulunan göstericilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan vur kaçın ardından ordu birimleri, güvenlik zafiyetini önlemek için bölgedeki belediyeler, ilçeler, depolar ve güvenlik merkezlerinin güvenliğini devraldı.

Tunus İşçi Sendikası Genel Sekreteri Nureddin et-Tabubi, Başbakan İlyas Fahfah’ın somut sonuçları olacak, bölgenin gençlerine umut ışığı niteliğinde “sakin ve amaca yönelik bir diyalog” yürütmek için Tatavin vilayetine bir hükümet heyeti göndermeyi kabul ettiğini açıkladı. Tabubi, toplumsal sorunlardan kaynaklanan protestolara yönelik güvenlik tedbirlerinin meseleyi daha da karmaşık hale getireceğine işaret etti.

Tabubi, yerel bir radyoya yaptığı açıklamalarında, Tunus İşçi Sendikası’nın Kamur bölgesinde hükümet ile bir anlaşma yaptığını ancak anlaşmadaki tüm yükümlülüklerin yerine getirilmediğini ve bunun da ülkedeki genel siyasi durumla ilgili olduğunu söyledi. Söz konusu anlaşmaya göre 2017-2019 yılları arasında bin 500 işsizin petrol şirketlerinde, üç bin işsizin de devlet şirketlerinde istihdam edilmesi ve vilayetteki kalkınma projelerini finanse etmek için 80 milyon dinar (28 milyon dolar) tahsis edilmesi gerekiyordu.

İşsizler, anlaşma hükümlerinin yerine getirilerek petrol şirketlerinde bin 500, devlet şirketlerinde ise 500 kişinin istihdam edilmesi ve kalkınma için tahsis edilen finans desteğinin sağlanmasını talep ediyorlar. Protestocuları temsil eden Kamur Anlaşması Koordinatörlüğü Sözcüsü Tarık el-Haddad, hükümetin taleplerine karşılık vermediğini, anlaşma şartlarında yer alan çevre, ekim-dikim ve peyzaj şirketlerinde 2 bin 500 işsizin istihdam edilmesini sağlamak dışında anlaşma maddelerinin yükümlülüklerini yerine getirmediğini bildirdi. Tatavin, yüzde 30’un üzerindeki işsizlik oranıyla -ülke ortalamasının neredeyse iki katı- ülkede işsizliğin en yüksek olduğu şehir olarak kabul ediliyor.

Tatavin’daki yerel İşçi Sendikası Başkan yardımcısı Adnan el-Yahyavi, günlerdir devam eden gerginliğin sona ermesi için protestolarda tutuklanan herkesin serbest bırakılması, protestoculara karşı yürütülen güvenlik operasyonlarının durdurulması, bölgenin taleplerini dikkate almak acil bir kabine toplantısı düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Tatavin şehri, pazar gününden bu yana protestocular tarafından kurulan çadırların kaldırılması amacıyla ulusal güvenlik kuvvetleri tarafından düzenlenen baskınlara, ateşe verilen araç lastikleri ve kapatılan yollar eşliğindeki bir çözümsüzlüğe tanık oluyor. Güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandıktan sonra aralarında oturma eyleminin sözcüsü olan Tarık el-Haddad’ın da bulunduğu bazı protestocuları tutukladı. Söz konusu olayların ardından Bölgesel İşçi Sendikası Yönetim Kurulu, “oturma eylemine son vermeye yönelik güvenlik müdahalesini kınayarak bakanlar kurulunun en kısa zamanda acil olarak toplanması şartına bağlılıklarını dile getirmek için” genel greve gitme kararı aldı.

Tatavin Valisi Adil el-Vargi, “güvenlik müdahalesinin, ekonomik ve toplumsal tüm faaliyetler ile haklarında tutuklama emri çıkarılan üç kişinin tutuklanmasına yönelik kanunun uygulanması çerçevesinde geldiğini” ifade etti. Vali, “Kamur Anlaşması’nın hükümleri gömülmeyecek, hükümlerine bağlı kalınmaya devam edilecektir” dedi.  Ayrıca protestocuların taleplerini değerlendirmek üzere Enerji, Madencilik ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı’nda bugün düzenlenecek bir oturuma dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya