Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ebu Gayt: Libya'daki ateşkes, paralı askerlerin ve milislerin ülkeden çıkarılmasıyla sağlanır

Ebu Gayt: Libya'daki ateşkes, paralı askerlerin ve milislerin ülkeden çıkarılmasıyla sağlanır

Salı, 23 Haziran, 2020 - 15:45
Arap Birliği (AL) Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat

Arap Birliği (AL) Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt bugün yaptığı açıklamada Libya’nın egemenliğini ve bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve ulusal birliğini korumaya olan bağlılığı vurguladı.

MENA Haber Ajansı’nın haberine göre AL dışişleri bakanlarının Libya konulu olağanüstü toplantısında konuşan Ebu Gayt “Libya'daki ateşkes düzenlemeleriyle birlikte paralı askerlerin ve yabancı savaşçıların ülkeden çıkarılması konusunda açık yükümlülükler ve hükümler belirlenmeden ateşkes başarılı olamaz veya uzun sürülemez. Aynı zamanda silahlı milislerin lağvedilmesi de sadece kendi hırslarına ve menfaatlerine ulaşmayı amaçlayan askeri müdahalelerin sona ermesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Libya'yı nüfuz bölgelerine bölme ve ülkedeki sosyal dokuda kalıcı bir çatlak yaratma planlarını reddettiğini vurgulayan Ebu Gayt, Libya'daki her türlü yabancı askeri müdahaleyi kınadığının da altını çizdi.

Ebu Gayt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hedefimiz, savaşı durdurmak, Libya'daki tehlikeli askeri gerginliği azaltmak ve özellikle Sirte çevresinde olmak üzere tüm çatışma hatlarında derhal ateşkese ulaşmak. Libya krizin sona ermesinin kapsamlı bir siyasi çözümden başka bir yolu yoktur. Bu da Libya'ya herhangi bir askeri çözümün kesin bir şekilde reddedildiğini ortaya koyuyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya