Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Sana’nın doğusunda 23 Husi milis öldürüldü

Yemen: Sana’nın doğusunda 23 Husi milis öldürüldü

Salı, 23 Haziran, 2020 - 14:15
Yemen ordusu askerleri (SeptemberNet)
Taiz / Şarku’l Avsat

Yemen’in 2014’ten bu yana Husi işgali altında bulunan başkenti Sana’nın doğusunda yaşanan çatışmalarda 23 Husi milisi öldürüldü.

Sana’nın doğusunda bulunan Nihm ilçesinin Saleb cephesinde Yemen Ulusal Ordusu’nun ateş açması sonrası en az 23 Husi milisin öldüğü ve çok sayıda darbeci milisin de yaralandığı belirtildi. Aynı ilçenin Neced Atak bölgesinde de çok sayıda milis öldü ve yaralandı.

Yemen Ulusal Ordusu Basın Merkezinin askeri kaynaklardan Şarku’l Avsat’a aktardığına göre ulusal ordu güçleri, Husi milisleri Saleb cephesinde pusuya düşürdü ve onları her yönden kuşattı. Ordu Basın Merkezi, ordunun operasyonuyla eş zamanlı olarak Meşru Hükümet’i Destekleyen Koalisyon güçlerinin de Saleb, Neced Atak ve Nihm’deki diğer kasabalarda Husi milislerin mevziilerini ve takviyelerini hedef aldığını duyurdu. Saldırıların, 3 zırhlı aracın imhası ve 4 kişinin öldürülmesi de dahil milisler arasında ciddi can ve mal kayıplarına yol açtığı belirtildi.

Meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri, geçen pazar günü de Nihm’in Neced Atak bölgesinde İran destekli darbeci Husi milislere bağlı silah depoları ve askeri mekanizmaları hedef aldı.

Bu çerçevede silahlı kuvvetlere bağlı medya merkezi, ulusal ordu güçlerinin halk direnişi ve meşruiyeti destekleyen koalisyon uçaklarının desteğiyle el-Beyda’nın kuzeyindeki Kaniye cephesinde Husi milislere yeni bir darbe indirdiğini açıkladı.

Askeri kaynaklar, “Ordu ve direniş güçleri, Kaniye cephesine sızmaya çalışan bir grup Husi milisi etkisiz hale getirdi” diyerek, çok sayıda milisin öldüğünü ve yaralandığını, bazılarının da bölgeden kaçtığını belirtti.

Kaynaklar, “Ordu topçusu, kaçan unsurları hedef aldı. Çok sayıda askeri mürettebatı etkisiz hale getirdi. Koalisyon uçakları, aynı cephedeki birçok Husi milis mevziisini de hedef alırken, 2 BMP zırhlı aracı ve 3 askeri mürettebat imha edildi” dedi.

Öte yandan Altıncı Askeri Bölge Komutanı Tuğgeneral Emin el-Vaili, “Ordu kuvvetleri, el-Cevf bölgesindeki Husi milislere sert darbeler indirdi. Milisler, ağır can kayıpları yaşadılar” ifadelerini kullandı.

Orduya bağlı ‘September.net’ internet sitesine göre, ulusal ordu kuvvetleri geçen pazar günü ülkenin kuzeyindeki el-Cevf vilayetinde İran destekli Husi milislerin mevziilerine bir saldırı başlatırken, meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri de isyancıların mevzii ve takviyelerini hedef aldı. Saldırılar, el-Cedafir cephesinin kuzeyindeki milisleri hedef alırken, milisler arasında ağır can ve mal kayıpları yaşandı.

Aynı şekilde meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri de aynı cephede Husi milislerin mevzii ve takviyelerine yoğun baskınlar gerçekleştirdi. Saldırılarda savaş ekipmanları imha edilirken, milisler arasında da çok sayıda can ve mal kaybı yaşandı.

Öte yandan Husi milisler, Yemen’in batısındaki Hudeyde şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) ateşkesini her gün daha fazla ihlal etmeye devam ediyor.

Batı sahilindeki ulusal ordu ortak kuvvetleri, geçen pazar günü Hudeyde’nin güneyindeki Hays kasabasının güneyinde bulunan en-Necibe’de de Husi milislere mühimmat taşıyan bir aracı ele geçirdi. Hükümete bağlı Amalika Tugayları medya merkezinin aktardığına göre Necibe bölgesindeki 11 Amalika Tugayı, altında bir yakıt deposuna gizlenmiş mühimmatlar taşıyan bir araca el koydu.

Ortak kuvvetlerden kaynaklar, aracın Husi milislerin kontrolündeki bir bölgeye gittiğini ve araç sürücüsünün de soruşturulmak üzere Necibe bölgesi karakoluna sevk edildiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya