Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de kabinede revizyona gidildi

Cezayir’de kabinede revizyona gidildi

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 11:00
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun. (EPA)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun dün akşam başta Maliye Bakanı Abdurrahman Raviye’nin görevinin sona ermesi olmak üzere enerji aktarımı, yenilenebilir enerji ve bilgi ekonomisi alanlarında iki bakanlığın oluşturulması konularında 6 bakanlığı yakından ilgilendiren konularda bir kabine değişikliğine gitti. Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı Belkasım Zagmati’nin katı tutumundan dolayı Hukukçular ve Hakimler Sendikası’nın öfkesine maruz kalmasına rağmen görevinde bir değişiklik yapmadı.

Devlet televizyonu Abdulaziz Cerrad başkanlığındaki kabinede Maliye Bakanı Abdurrahman Raviye’nin yerine Merkez Bankası Başkanı Eymen bin Abdurrahman’ın getirildiği yeni hükümette yer alanların isimlerini yayınladı.

Tebbun, önceki hükümette Sanayi Bakanlığı’na bağlı olan Enerji ve Madenler Bakanlığı’nın başındaki isim olan Muhammed Arkab’ın yerine petrol şirketi Sonatrach’ın eski başkanı ve uluslararası petrol ve gaz uzmanı olan Abdulmecid Attar’ı atadı.

Cumhurbaşkanı, söz konusu değişiklik kapsamında iki bakanlığı, yani Gelişen Kurumlar Bakanlığı’nı ve İstatistik ve Denetlemeden Sorumlu Delege Bakanlığı’nı iptal etti.

Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Şemseddin Şitur, Enerji Transferi ve Yenilenebilir Enerjiler adlı yeni bir bakanlığın başına getirildi. Şitur’un yerine de Vahran Üniversitesi (Batı) Rektörü Abdulbaki bin Ziyad getirildi. Yasin Mehdi Velid de Bilgi Ekonomisi Bakanı olarak atandı.

Hükümet, Spor Grubu Delege Bakanı olarak uzun ve orta mesafe koşularında eski dünya şampiyonu olan sporcu Nureddin Mursili’nin yerine eski Afrika judo şampiyonu Selime Souakri’yi atadı. Cezayir Göçmenleri Delege Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılarak Başbakanlığa katıldı ve Raşid Baladhan’ın yerine Parlamento Vekili Samir Şebene atandı.


Editörün Seçimi

Multimedya