Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’in Suriye’nin doğusundaki saldırılarında 2 asker öldü, 4’ü yaralandı

İsrail’in Suriye’nin doğusundaki saldırılarında 2 asker öldü, 4’ü yaralandı

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 11:15
Deyrizor daha önce de saldırılara sahne olmuştu. (Arşiv-AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye Devlet Televizyonu dün ülkenin güneydoğusundaki Süveyde kenti yakınlarına ve Irak sınırındaki Deyrizor kentine düzenlenen saldırılara hava savunma sistemleriyle karşılık verildiğini aktardı.

Reuters’ın aktardığına göre haberde İsrail’in saldırıları hakkında ayrıntı verilmezken Suriye ordusu iki askerin öldüğünü, 4’ünün de yaralandığını duyurdu.

İsrail geçtiğimiz birkaç ayda Suriye’nin dört bir yanına yayılmış olduğundan şüphelendiği İran hedeflerine onlarca saldırı düzenlemişti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya açıklamalarda bulunan bir ordu kaynağı şunları söyledi:

“Süveyde’nin güneyindeki Salhad şehrinde konuşlu ordu merkezlerimizden biri hedef alındı. Saldırıda 2 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı. Maddi hasar da meydana geldi.”

İsrail ordusu ise olaya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı.

Bölgesel istihbarat kaynakları, İsrail’in Suriye’ye düzenlediği saldırıların ABD tarafından onaylanan gizli bir savaşın ve İran’ın askeri gücünü son iki yıldır zayıflatan Tahran politikasının bir parçası olduğu görüşünde.

İsrail, İran’ın varlığını stratejik bir tehdit olarak gördüğü için 2011 yılında patlak veren Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana ülkeye birçok saldırı düzenlediğini itiraf etmişti.

Geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan İsrailli yetkililer İsrail’in İran’ın kendisine bağlı milis gruplarının yardımıyla varlığını genişlettiği Suriye’de hamlelerini yoğunlaştıracağını bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya