Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de Arap listesinin feshini kolaylaştıran yasa tasarısı

İsrail’de Arap listesinin feshini kolaylaştıran yasa tasarısı

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 11:00
Arap Knesset üyesi Ahmed et-Tibi için son seçimlerde hazırlanan bir afiş. (AP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

Binyamin Netanyahu’nun elinden Likud Partisi başkanlığını ve başbakanlığı almayı hedefleyen milletvekili Gideon Sa’ar ve Mavi- Beyaz İttifak’tan ayrılan, Parlamento Dışişleri ve Güvenlik Komitesi Başkanı olan Zvi Hauser, Knesset’in çalışma gündemine ‘Arap seçim listesini feshetme sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısı’ sundu.

Tasarı, Yüksek Adalet Divanı'nda, aday listelerinin belgelendirilmesiyle ilgili konuları inceleyen hâkimlerin üçte iki çoğunluğuyla kısıtlanmasını öngörüyor. Yasa, her seçimde Merkezi Seçim Komisyonu’nda (parti temsilcilerinden oluşan, ancak bir hakim tarafından yönetiliyor) Arap adayların ve Arap listelerinin feshine olanak tanıyan kararlar alınmasını sağlıyor. Örneğin son çatışmalar sırasında Seçim Komisyonu, Ulusal Meclis listesini ve Milletvekili Heba Yazbak’ınn ‘İsrail karşıtı tutumlar sergilediğini ve terörizmi desteklediğini’ iddia ederken, parlamentodaki varlıklarının düşürülmesini istedi. Ancak mahkeme, söz konusu talebi kabul etmedi ve Yazbak de dahil Knesset’teki üç milletvekiliyle temsil edilen listeye onay verdi.

Sağcı Yahudiler, şu an ise mahkemenin yetkilerini kısıtlamaya çalışıyor. Tasarıya göre söz konusu mesele, 9 hakimi genişletilmiş bir yargı organında tartışmaya ve 3 hakime karşı 6 hakim çoğunluğuyla kararı yayınlanmaya yöneltti. Tasarıda, İsrail’i Yahudi ve demokrat bir devlet olarak niteleyen ve terör örgütlerini ya da teröristleri destekleyen herhangi bir listenin ya da adayın feshedilmesi de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya