Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas’tan ‘ilhak’ ile mücadele için öfke devrimi çağrısı

Hamas’tan ‘ilhak’ ile mücadele için öfke devrimi çağrısı

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 13:15
Dün Eriha’da düzenlenen ve yabancı diplomatların da katıldığı gösteriden bir kare (EPA)
Ramallah/Şarku’l Avsat

Hamas Hareketi, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planını reddettiklerini belirterek, ‘her yerde öfke devrimi’ gösterileri düzenleme çağrısında bulundu.

Hareket’e ait gazetenin aktardığı habere göre, Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları ‘işgalin (İsrail) Batı Şeria’nın geniş alanlarını ilhakına karşı mücadeleyi açıklığa kavuşturmak için’ önümüzdeki günlerde basın toplantısı düzenleyecek.

Haberde yer alan açıklamada, “Toprak çalma planı, 1948'de Nekbe ile başlayan ve Oslo Anlaşmaları ile devam eden Filistin topraklarını yağmalama ve gasp etme komplosunun bir uzantısıdır. Her yerde bulunan mücahit Filistin halkı ve vatan evlatları bu komployu püskürtmek için harekete geçmezse, bir sonraki tehlike sadece Filistin için değil tüm bölge için büyük ama çok büyük olacak” ifadeleri kullanıldı.

Kassam Tugayları’nın olaya müdahil olması seçeneği de dahil, Hamas’ın yaptığı bu açık çağrı, İsrail’in Gazze cephesinde durumun patlak vermesine ve Batı Şeria’da da gerilimin tırmanmasına yol açmasından duyduğu endişeyi artırıyor. Tel Aviv, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile mücadelesinde Hamas Hareketi’ni de yanına almasından kaygı duyuyor.

Kaynaklar, Gazze’ye mal akışının zarar görmesine neden olma ihtimali bulunan sivil ve güvenlik eşgüdümünü durdurma kararının, İsrail ve Hamas’ın Mısır arabuluculuğunda uzlaşı sağladığı kolaylıkların sağlanamaması nedeniyle Gazze’deki gerilimli havanın daha da ısınmasına neden olabileceğine işaret ediyorlar. İsrail, Hamas ve İslami Cihad hareketinin Batı Şeria’nın ilhak planına yanıt olarak, Gazze’den karşılık verme ve güvenlik olaylarını tırmandırabileceği görüşünde. İsrail güvenlik kurumları, Gazze’de baş gösterecek gerilimin Batı Şeria’da ayaklanmayı tetiklemesinden duyduğu endişeyi dile getiriyor.

Fetih Hareketi, ilhaka tepki olarak Pazartesi akşamı Batı Şeria’nın Eriha kentinde gösteri düzenledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, dünkü açıklamasında, İsrail’in ilhak planına tepki olarak Eriha’da düzenlenen gösteriye uluslararası şahsiyetlerin katılmasının, İsrail’in ilhakı uygulamaya kalkışması halinde ödemesi gereken bir bedel olduğunu anlatması açısından İsrail için birçok işaret ve anlam taşıdığını söyledi.

Filistin’in Sesi radyosunun yayınına katılan Maliki, yalnızca uluslararası toplumdan yapılan açıklamalarla değil, aynı zamanda Eriha’daki gösteriye uluslararası şahsiyetlerin katılmasının, ilhaka karşı uluslararası bir konsensüs olduğunu gösterdiğini belirtti.

Filistin yönetimi, uluslararası toplumun ilhaka karşı olan tavrının İsrail’i geri adım atmaya zorlamasını umduğunu aksi takdirde kendini feshetmek de dahil çok ağır bedelleri olacağı konusunda uyardı. Fetih Hareketi, ilhakın gerçekleşmesi halinde direnişin başka bir boyuta geçeceğini açıklayarak, silahlı eylemlerin sinyallerini verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya