Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘Suudi Programı’ndan Hadramut’ta sağlık sektörüne destek

‘Suudi Programı’ndan Hadramut’ta sağlık sektörüne destek

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 14:00
Yemen’deki çevre temizliği çalışmalarından bir bölüm (SPA)

“Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı” hayati projeler ve programlar aracılığıyla Hadramut’un da aralarında bulunduğu Yemen vilayetlerine, sağlık, eğitim, su ve enerji sektörlerinin yanında çevre temizliği alanlarındaki yardımlarını sürdürüyor.

“Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı”, Hadramut ofisi Müdürü Mühendis Abdullah Ebu Süleyman, programın Mukalla ve Sayun şehirlerinde iki yeni okul inşa ederek eğitim sektörünü desteklediğini ifade etti. Yetkili, Suudi Arabistan Haber Ajansı (SPA) aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında, şehir halkına dağıtılmak üzere modern motorlarla donatılmış 100 adet balıkçı teknesinin yapım çalışmalarına başlandığına işaret etti.

“Yemen’in Geliştirilmesi Programı”, Sayun şehrinde 330 öğrenciye 1200 metrekarelik bir alanda kaliteli eğitim fırsatı sunmak için 9 sınıftan oluşan modern bir okul inşa etme projesi için ilk adımı attı. Okul 162 okul masası ve sırasına ek olarak, 3 idare ofisi, 1 laboratuvar ve 1 oyun sahasını içeriyor.

“Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı” hava güvenliği alanında da Sayun Uluslararası Havalimanı’nı destekleyerek, havayolu hatlarının güvenliği için her türlü ihtiyacının giderilmesinin yanı sıra, tüm tıbbi ve acil durum ekipmanlarıyla donatılmış bir ambulans desteği sağladı. “Suudi Programı” ayrıca, Koronavirüs salgını önlemeye yönelik bir kampanya başlattı. Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı, Temizlik ve İyileştirme Fonu’nun işbirliğiyle gerçekleştirilen kampanya, yeni tip Koronavirüs salgınına karşı koruyucu önlem olarak, seyreltilmiş klor ve yüksek kaliteli ekipmanlarla çarşılar ve toplanma alanlarının sterilizasyonunu kapsıyor.

12 ilçede 30 iş günü içinde, 150 pompacının katılımı, 50 nakliye aracı, 50 püskürtme pompasının kullanımıyla gerçekleştirilen kampanyadan bir milyondan fazla insan yararlandı.

“Suudi Programı”, Hacar, Mukalla, Abr, Semud ve Sayun şehirlerindeki 5 hastaneye 5 ambulans temin ederek Hadramut eyaletindeki sağlık sektörüne de destek sağladı.

“Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı”nın Yemen’deki projeleri, Yemen’deki sağlık tesislerinin hizmet kalitesinin artırılmasına, kırsal alanlar için acil sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılmasına ve toplumda olumlu değişimlere katkı sağlayacak.

Hadramut vilayetindeki su sektörü de, vatandaşların içme suyu ihtiyaçlarını karşılanması bakımından önem taşıyan su tanklarının sağlanması projesinden yararlandı. “Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı”, bu kapsamda Sayun’a 6 adet su tankı sağladı.

Vilayetteki enerji sektörü de, “Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden İnşa Edilmesi Suudi Programı”nın Mükelle Limanı’nı üzerinden sağladığı 30 bin ton petrol ürünüyle desteklendi. 13 bin ton mazot ve 17 bin ton dizel maddeden meydana gelen enerji desteği, vilayetteki elektrik santrallerinin gün boyunca çalışmasına katkı sağladı.


Editörün Seçimi

Multimedya