Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Koalisyon Abyan’da ateşkes için gözlemciler gönderiyor

Yemen: Koalisyon Abyan’da ateşkes için gözlemciler gönderiyor

Perşembe, 25 Haziran, 2020 - 09:00
Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Âl Câbir

Yemen'de Meşruiyeti Destek Koalisyonu Çarşamba günü, ülkenin güneyindeki Abyan vilayetinde Yemen hükümet güçleriyle Güney Geçiş Konseyi’ne bağlı kuvvetler arasında ateşkes sağlamak için gözlemciler göndermeye başladı.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Âl Cabir, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, koalisyon kuvvetlerinin, Yemen hükümet güçleri ve Güney Geçiş Konseyi ile koordineli olarak ateşkes sağlamak için Abyan vilayetine gözlemciler göndermeye başladığını doğruladı. Âl Cabir, medya mensupları ve sosyal medya aktivistlerine, akan kanı durdurmaya ve Riyad Anlaşmasını uygulamaya yönelik samimi çabaları destekleme çağrısında bulunarak, “Söz bir güvendir, o halde sözünüz çatlağı kapatsın ve anlaşmazlığı sona erdirsin” dedi.

Bu arada, saha kaynaklarının Şarku’l Avsat’a ifade ettiğine göre, gözlemcilerin Koalisyon güçleriyle birlikte Aden’den Abyan’a doğru harekete geçerek, Zinzibar şehrinin doğusunda Yemen hükümet güçleriyle “Geçiş” kuvvetleri arasındaki temas bölgelerine ulaşacağı belirtiliyor.

Meşruiyeti Destek Koalisyonu daha önce Yemen hükümeti ve Geçiş Konseyinin, Sokotra Adası’ndaki gelişmelerin arka planına ilişkin kapsamlı bir ateşkes talebine yanıt verdiğini duyurmuştu.

Yemen’de Meşruiyeti Destek Koalisyonu resmi sözcüsü Albay Türki el-Maliki, “Sokotra Adası ve Abyan Vilayetindeki son gelişmeler ışığında, Destek Koalisyonu, Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi’nin kapsamlı bir ateşkes ilan edilmesi, şiddetin tırmanışını durdurulması, Riyad Anlaşması’nın uygulanmasında mesafe kat etmek için Suudi Arabistan’da bir toplantı düzenlenmesi ve ateşkesi uygulamak için acil bir biçimde siyasi ve askeri komitelerin ve ekiplerin yeniden bir araya gelmesi talebine verdiği olumlu yanıtı memnuniyetle karşılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Albay Maliki, Koalisyonun güvenlik ve istikrara zarar veren ve kurtarılmış bölgelerin herhangi birinde Riyad Anlaşması’nın ihlal ede her türlü uygulamayı reddettiğini belirtti. Maliki, Koalisyonun her zaman Yemen’in ve kardeş halkının yanında durduğunu, Yemen halkının saflarını birleştirmek, bileşenler arasındaki çatlağı kapatmak, Yemenlilerin devletini, güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için gösterdiği çabaları sürdüreceğini vurguladı.  Albay Maliki, Koalisyona bağlı Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın kapsamlı ateşkesi ve kuvvetlerin ayrıldığını izlemek için Abyan’a gözlemciler gönderileceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya