Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mismari: Türkiye birçok Afrika ülkesine nüfuz etmeye çalışıyor

Mismari: Türkiye birçok Afrika ülkesine nüfuz etmeye çalışıyor

Perşembe, 25 Haziran, 2020 - 12:30
Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed el-Mismari, (Arşiv - Reuters)
Trablus/Şarku’l Avsat

Libya Ulusal Ordusu (LOU) Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, Türkiye’nin Nijer, Çad ve Afrika Boynuzu gibi birçok Afrika ülkesine nüfuz etmeye çalıştığını söyledi.

DPA’nın haberine göre Mismari dün akşam düzenlenen basın toplantısı sırasından yaptığı açıklamada, Libya kıyılarından Türk askeri donanmalarının olduğunu belirterek, LUO’nun acil bir durumla baş etmeye hazır olduğunu söyledi.

Sözcü açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle paralı askerlerin Libya’ya taşınmaya devam ettiğini açıkladı.

Mismari dün gerçekleştirilen bir basın toplantısında askeri teçhizatlar, savaşçılar ve paralı askerlerle dolu Türkiye’ye ait dört uçağın Mitiga ve Mısrata havaalanlarına iniş yaptığını duyurdu.

Mismari, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Libya ile ilgili son açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Said açıklamasında, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin meşruiyetinin geçici olduğunu belirtti ve Tunus Meclis Başkanı Raşid Gannuşi’nin attığı son adımları kınadı.

LUO Sözcüsü, Erdoğan’ın Türk halkının yararına çalışmadığını belirterek, uluslararası toplumun Libya’da ateşkes sağlanmasına yönelik çağrılarına hala cevap vermediğini ve buna hiç niyeti olmadığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya