Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya'da bir hafta sürecek anayasa değişikliği referandumu başladı

Rusya'da bir hafta sürecek anayasa değişikliği referandumu başladı

Perşembe, 25 Haziran, 2020 - 11:15
Katıldığı referandum oylamasında yetkiliye pasaportunu gösteren koruyucu maskeli bir kadın (IBA)

Rusya bugün, 1 Temmuz'a kadar sürecek olan anayasa değişikliği referandumunda sandık başına gitmeye başladı. Referandumun sonucuna göre anayasada Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2036 yılına kadar iktidarda kalmasını ve muhafazakar ilkelerin anayasaya dahil etmesini sağlayacak değişiklikler yapılacak.

Referandumun resmi tarihi 1 Temmuz olarak belirlendi. Ancak yetkililer, yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgını nedeniyle seçim merkezlerinde yoğunluk yaşanmaması adına 25 Haziran itibariyle seçim sandıklarını kurdular.

Petropavlovsk-Kamçatski şehrinden Kaliningrad’a kadar koruyucu maskelerini takan 110 milyon seçmen dezenfektanlarıyla birlikte bugün dünya saatiyle (GMT) 11.00’dan itibaren sandık başına gitmeye başladı.

Gerçekte referandumun 22 Nisan'da yapılması gerekiyordu. Fakat Kovid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.  Rusya Devlet Başkanı Putin Ocak ayında, 1993 anayasasında ilk kez değişikliğe gidilmesini istedi.

Bunun üzerine Rus parlamentosu anayasada değişiklik için referanduma yapılmasını onayladı. Bu yüzden referandum yasal olarak kabul görmüyor. Ancak Putin, konunun önemi açısından referandumun yapılmasında ısrar etti.

Putin'in siyasi rakibi Aleksey Navalny yaptığı açıklamada, “Bu referandumun tek amacı Putin'in devlet başkanlığı yaptığı sürenin sıfırlanması ve ona hayatı boyunca başkanlık yapma fırsatı sunmaktır” ifadelerini kullandı.  Navalny Haziran ayında sosyal medya üzerinden yaptığı eleştirilerde ise referandumu ‘anayasanın ihlali ve anayasaya indirilmiş bir darbe’ olarak nitelemişti.

Değişiklik, mevcut Devlet Başkanı Putin’in 2036 yılına yani 84 yaşına kadar iki dönem daha Kremlin'de kalmasına sağlıyor. Ancak mevcut anayasa uyarınca Putin'in başkanlık sürecinin ise 2024'te sona ermesi gerekiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya